• DOLAR
  5,3111
  % 0,52
 • EURO
  6,0351
  % 0,64
 • ALTIN
  229,5216
  % 0,24
 • BIST
  102.298
  % 0,55
Oto Yıkama Yağlama Sektöründe 2 Bin 500 Lira Maaşla 20 Bin Elemana İhtiyaç Var

Oto Yıkama Yağlama Sektöründe 2 Bin 500 Lira Maaşla 20 Bin Elemana İhtiyaç Var

İstanbul Oto Galericileri Oto Alım Satım Yıkama Yağlama Esnaf Odası Başkanı Kenan Taşlıdağ, yaptığı açıklamada, son yıllarda oto yıkama yağlama sektörüne ilginin artan bir şekilde arttığını, vasıta sahiplerinin ayrıca hijyen ayrıca de hoş gözükmesi için geçmiş yıllara tarafından araçlarına daha fazla bakım yaptırdığını ve otomobillerini daha çok yıkattığını söyledi.

Sektörde işletmecilerin, oto yıkama yağlama ve oto kuaför gibi alanlarda faaliyet gösterdiğini kaydeden Taşlıdağ, oto yıkama yağlamacıların iç-dış yıkama, oto kuaförlerin ise koltuktan halıya, tavandan diğer kısımlara değin temizlik yaptığını anlattı.

Taşlıdağ, sektörün artık çok geliştiğini, vale hizmeti vererek araçları evden ya da meslek yerinden alıp yıkayıp baştan teslim ettiğini belirterek, artık insanlar için zamanın fazla kayda değer olduğunu, işletmeye gelen vasıta sahibinin, otomobilinin 15 dakikada hazır olmasını istediğini, böylece istihdam rakamının yüksek olduğunu söyledi.

Taşlıdağ, “İstanbul’da 6 bin kadar yıkama yağlamacı var. Bir oto yıkama yağlama işletmesinde en düşük 5 birey olmalı. Bu 5 kişiden birisi yıkama yağlama, birisi kurulama, birisi sabunlama, diğeri de iç temizlik yapar. Bu kesintisiz dönüşümle sürer. Fakat bunun vale hizmeti var, başlarında duracak birisi var… Çalışan sayısı ortalamada 8-10 olabiliyor, hatta 20’ye değin yükselebiliyor.” dedi.

Taşlıdağ, sektörde eleman bulunamadığı için ciddi istihdam açığı olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“şu anda en düşük sayıyla çalışıldığı düşünülse en düşük 30 bin kişiyi istihdam ediyoruz. Oysa daha fazla sayıda elemana ihtiyacımız var. Eleman eksikliği nedeniyle birçok işletmemiz tanıdık olmayan işçi çalıştırıyor. şu anda aylık ortalama 2 bin 500 lira gelirle çalıştıracak hemen 20 bin elemana ihtiyacımız var. Bakın ara eleman vesaire demiyorum. Bu konuda hiçbir bilgisi olmayan, çalışacak elemana ihtiyacımız var. şu anda 20 bin birey başvursa anında çalıştırmaya başlarız. Bu sayı yaz mevsiminde daha da artar”

İŞSİZLER BİZE BAŞVURSUN

Kenan Taşlıdağ, oto yıkama yağlama sektöründe işlerin yolunda gittiğini, çoğu işletmenin gece bile çalıştığını açıklama etti. İşsizlere, oto yıkama yağlama işletmelerine başvurmaları çağrısında bulunan Taşlıdağ, “şimdi günlük 8 saat çalışarak 2 bin liraya yakın doğrudan doğruya maaşla işe alabiliriz.” dedi.

Taşlıdağ, bu rakamın mesai ve bahşişlerle 3 bin liraya kadar yükselebildiğini, bir çalışanın ortalama gelirinin 2 bin 500 lirayı rahatça bulduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bir istekleri olduğunu dile getiren Taşlıdağ, “3308 sayılı Çıraklık Yasası’na (Mesleki Eğitim Kanunu) sektörümüzü tanımlasınlar. Biz çıraklık eğitim merkezlerinde diplomalı eleman yetiştirelim ve oralarda bu işin kursunu görsünler. Tecrübeli olmayanları da kabul ederiz.” ifadelerini kullandı.

SEKTÖRDE PARASAL SIKINTI YOK

Bakırköy’de faaliyet belirten bir oto yıkama yağlama işletmesinin sahibi olan Buğra Işık da daha önce başka bir iş yaptığını, sektördeki açığı görerek böyle bir işletme açtıklarını ifade ederek, sektöre ilginin her geçen gün arttığını, insanların araçlarını eskiye kadar daha pozitif yıkattığını anlattı.

Işık, “Sektörde parasal açıdan bıkkınlık değil. İyi oysa sektöre girmişiz, kazancı iyi olan bir pazar. hemen benim işletmemde 7 kişi istihdam ediliyor oysa derhal 3 kişiye daha ihtiyacım var. Hatta bu rakam, yaz sezonunda 15-20’ye çıkabilir. Yani şimdi istihdam sayısını yüzde 50’ye yakın artırmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Bu işletmede çalışan ve 4 sene önce Halep’ten Türkiye’ye gelen Suriyeli İbrahim Emin Ramo da Halep’te 16 yıl baştan başa bu işle ilgilendiğini açıklama ederek, Türkiye’ye geldiğinde bu alanda meslek bulmakta hiç zorlanmadığını söyledi.

Ramo, “Bu alanda önemli gereklilik olduğu için hiç zorlanmadım. İşimden çok memnunum.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: