• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
ÖSYM’den yönetmelik değişikliği

ÖSYM’den yönetmelik değişikliği

“Ölçme, Seçme ve Sipariş Verme Merkezi Başkanlığı Sınav Koordinatörlükleri ve Başvuru Merkezlerinin Çalışma Yöntem ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Mevzuat” Devlete Ait Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, iki yıllık devir süresini tamamlayan imtihan koordinatörleri ve yardımcılarından hizmetlerine gereksinim duyulanlara ÖSYM kadar bitmiş devir verilebilecek. Daha önce, ÖSYM kadar yerinde görülmesi halinde, süresini tamamlayan imtihan koordinatörleri, iki yıl geçtikten daha sonra imtihan koordinatör yardımcısı olarak görevlendiriliyor, bir kişi maksimum ikişer dönem koordinatör ya da koordinatör yardımcısı olarak ödev yapıyordu.

Yönetmeliğin “kısmi zamanlı ve hizmet alımı aracılığıyla personel çalıştırılması” başlıklı 10’uncu maddesi, “kısmi zamanlı öğrenci çalıştırılması” olarak değiştirilerek, imtihan koordinatörlüklerinde hizmet alımı suretiyle personel çalıştırılabileceğine ilişkin ifadeler maddeden çıkarıldı.

İlgili maddenin, ÖSYM göre hizmetlerine ihtiyaç duyulan, yükseköğretim kurumlarının ön lisans, lisans ve lisansüstü diploma programlarına belirli öğrencilerin başvuru formu, seçim, imtihan evrakının tanzimi ve güya imtihan hizmetlerine karşın geçici işlerde kısmi zamanlı çalıştırılabileceğini gösteren bölümü ise korundu.

Koordinatörler görev vermeden görevini bırakamayacak

Görevi sona eren imtihan koordinatörü ya da uygulama merkezi yetkilisi, yerine gelen veya ÖSYM kadar belirlenen ilgili kişiye devir vermeden görevinden ayrılamayacak. Yeni göreve başlayan sınav koordinatörü veya başvuru formu merkezi yetkilisinin de usulüne yerinde eksiksiz devralması gerekecek.

Atama vermeyen veya yetersiz görev verenlerin, tahsis başında yer alan sınav koordinatörü ya da kullanım merkezi yetkilisi tarafından ÖSYM’ye bildirilmesi gerekli olacak. Devir teslim işlemlerine ilişkin esas ve usuller ÖSYM göre belirlenecek.

Parasal düzenlemeler

Yönetmelikteki mali hükümlerde de düzenlemeye gidildi. Bu kapsamda, imtihan koordinatörlükleri ile başvuru merkezlerine mal ve hizmet alımları için mutemetler görevlendirilecek. Sınav koordinatörlükleri ile dilekçe merkezlerinin mahalli ihtiyaçları, mutemetlere verilecek avans tutarlarından yapılan alımlarla karşılanacak.

Mutemetlere verilecek avans limiti, ÖSYM bütçesinden verilebilecek avans limitine ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen tutarın 10 katını aşmamak koşuluyla ÖSYM göre saptama edilecek.

 

öne meydana çıkan haberler

Whatsapp’taki risk Türkiye’ye sıçradı

Cengiz Ünder için rekor aidat!

Mutlaka ellerinizi yıkamanız gereken 8 koşul

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: