• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Osmanlı’nın tarihi kuş evleri

Osmanlı’nın tarihi kuş evleri

Eski halk binaları ile anıtsal yapıların dış cephelerine serçe, kumru, güvercin gibi kuşların korunması ve barınması nedeniyle yapılan, ince mimari estetiğe sahip oldukları kadar basit biçimlerde de görülebilen Osmanlı döneminin önemli kültürel değerlerinden aşiyanlar unutulmaya yüz tuttu.

Günümüzde ise İstanbul’da yalnızca bir takım tarihi binalarda görülebilen kimi görkemli, kimi basit formlardaki kuş evleri varlığını sürdürüyor.

Osmanlı'nın tarihi kuş evleri

16. YÜZYILDA KURUMSALLAŞTI

Sanat tarihçisi Süleyman Faruk Göncüoğlu, Osmanlının, kuşları gözetmek ve bedel tahsis etmek konusunda kültür tarihinde apayrı bir yere sahip olduğunu söyledi.

Aşiyanların bunun bir ifadesi olduğunu bildiren Göncüoğlu, hayvanları koruma geleneğinin, Osmanlı kültüründe daima var olduğunu ve 16. yüzyıl itibarıyla aşiyan adı altında kurumsallaşmaya başladığını söyledi.

Osmanlı'nın tarihi kuş evleri

EFSANEVİ HİKAYELER

Süleyman Faruk Göncüoğlu, “İslamiyet ile beraber Türklerde tasavvufi olarak ruhun kuş şeklini alıp, bir güvercin şeklinde tayy-i mekan yapması, bunların hikayelerinin halk müziği aralarında yayılması, batı ve doğu dünyasında kötü cadının bir prensesi kuğuya çevirmesi veya bir güvercine dönüştürmesi hikayeleri her zaman yer alır” dedi.

Osmanlı'nın tarihi kuş evleri

“DEVRİN ZEVKİNE KADAR INŞA EDİLDİ”

Süleyman Faruk Göncüoğlu, “İstanbul’daki aşiyanların, lodosa maruz kalmayacak noktada, güneye bakan cephelerde ya da batıya bakan cephelerde bulunması, güneş alması sağlanmış. Inşa edilirken dönemin zevkine kadar yapılmış. Görkemli olanlar halkı teşvik amaçlı. Kuş pazarlarına gidip, kuş satın alıp salıvermenin sevap olduğuna inanılan bir toplumda gösterişli kuş evleri, birazcık da topluma hayvan sevgisinin kuş bazında teşvikini amaçlıyor” diye konuştu.

Osmanlı'nın tarihi kuş evleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: