• DOLAR
  5,3075
  % 0,54
 • EURO
  6,0078
  % 0,72
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Orta Vadeli Program ve Mali Plan Resmi Gazete’de Yayımlandı

Orta Vadeli Program ve Mali Plan Resmi Gazete’de Yayımlandı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları” ile ilgili genelgesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Orta Vadeli Program ve Parasal Plan’daki amaç, millet harcamalarında tasarruf yapmak, enflasyonu düşürerek fiyat istikrarını gözetmek ve yurt içi tasarrufları arttırmak.

2019-2021 DÖNEMİNDE UYGULANACAK

Genelgede Erdoğan, hükümetin vatandaşların refah ve mutluluğunu daha üstteki seviyelere tümdengelim amacı doğrultusunda makroekonomik istikrarı korumak, üretimi artırmak ve toplumun refah düzeyini yükseltmek için 2019-2021 döneminde Yeni Ekonomi Programı uygulayacağını vurguladı.

DENGELENME VE SÜRDÜRÜLEBİLİR ARTMA

Bu dönemde temel hedefin ekonomide dengelenmeyi ve sürdürülebilir büyümeyi yapmak olduğunu bildiren Erdoğan, “Ulus harcamalarında tasarruf gerçekleştirmek, enflasyonu düşürerek fiyat istikrarını gözetmek, yurt içi tasarrufları artmak, cari işlemler açığını azaltmak, millet mali dengelerini ve mali disiplini daha da kuvvetlendirmek ve böylece makroekonomik ve parasal istikrarı korumak esas önceliklerimizdir.” ifadesini kullandı.

Bu hedef ve öncelikler çerçevesinde, ulus hizmetlerinin hız ve kalitesinin artırılması nedeniyle millet yatırımlarına ayrılan kaynakların söz konusu dönem için hedeflenen politikalara azami oranda katkı maddesi sağlayacak şekilde tahsisi ve bereketli kullanımının esas ilkeleri olacağına dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

TASARRUF, MESLEK, ÜRETIM VE YATIRIM

“Millet yatırım harcamalarından azami düzeyde tasarruf edilirken kalkınma potansiyelini destekleyici mahiyetteki iktisadi ve sosyal altyapılar yatırımlarına öncelik verilmeye devam edilecektir. Kamu kesimi yatırımları bütüncül bir yaklaşımla özel kesim yatırımlarını tamamlayacak şekilde tasarımlanacak ve hayata geçirilecektir. Millet yatırım öncelikleri özel sektörün yenilikçi ve üretken yatırımlarını ve ticareti destekleyecek mahiyette belirlenecek; iş, imal, yatırım ve hayat ortamını iyileştiren kaliteli altyapılar yatırımlarına öncelik verilecektir.

Kamu yatırımlarına ayrılan kaynaklar bir taraftan öncelikli sosyal ihtiyaçları giderecek ve üretken faaliyetleri destekleyecek nitelikteki altyapılar alanlarına yönlendirilirken, yatırımların maliyet etkili, bereketli ve zamanında gerçekleştirilmesine, mevcut anapara stokunun daha etkili kullanılmasına ve yatırım harcamalarının en kısa zamanda ekonomik ve sosyal faydaya dönüştürülmesine en fazla itina gösterilecektir.”

”2019’DA ZORUNLU HALLER DIŞINDA YENİ PROJE OLMAYACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 Yılı Yatırım Programı hazırlıklarında, 2019-2021 dönemi Orta Vadeli Program ve Parasal Plan’da bulunan maksat ve politikalar ile öncelikler ve finansal çerçevenin esas alınacağını aktardı.

Orta Vadeli Program ve Mali Plan’la uyumlu almak kaydıyla, halk idarelerinin stratejik planlarının da hazırlıklarda dikkate alınacağı bilgisini veren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Proje bazında tahsis önerge ve tahsislerinde sürekli öncelikli projelerden en kısa sürede tamamlanabilecek olanlara öncelik verilecektir. Tasarruf tedbirleri dahilinde gerekli haller açık havada 2019 Yılı Yatırım Programı’na yeni proje alınmayacaktır. Mevcut millet değişmez anapara stokundan azami kapasitede yararlanılması için zorunlu bakım ve onarımlara siklet verilecek, vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarına ve ekonomide katma değerinde artışına aracısız olarak hizmet etmeyen projeler teklif edilmeyecektir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: