• DOLAR
  5,3111
  % 0,52
 • EURO
  6,0351
  % 0,64
 • ALTIN
  229,5216
  % 0,24
 • BIST
  102.298
  % 0,55
Onlar keza hekim hem de avukat: Hukukçu Hekimler Derneği kuruldu

Onlar keza hekim hem de avukat: Hukukçu Hekimler Derneği kuruldu

Hekimler son yıllarda çoğalan bir şiddetin hedefi olduğu kadar yaygın bir şekilde “hata” suçlamalarıyla da adli soruşturmalara muhatap. Kendilerini çoğunlukla yargı aleyhinde bulan ve suçlamalar aleyhinde “meslek başa düştü” diye düşünen hekimler acilen bir dernek çatısı altında toplandı: Hukukçu Hekimler Derneği. Bu derneğin üyeleri keza hekim ayrıca de hukukçu.

Hukukçu Hekimler Derneği’nin, hukuk fakültesi lisans eğitimi almış tıp doktorları tarafından kurulduğunu söyleyen Dernek Başkanı Dr. Avukat Cengiz Bayram, derneğin bu özelliği ile hekimi anlayan, sahip olduğu tıbbi ve hukuki birikimini önce hekimlerin arkasından da ülkemizin hizmetine sunacak bir sivil toplum kuruluşu olacağına uyarı çekti.

Bu oluşumla hekimlerin hak ve sorumluluklarını koruyacak ve mesleki sorunlarının çözülmesi aşamasında onlarla birlikte mücadele edeceklerini bildiren Dernek Başkanı Dr. Avukat Cengiz Bayram şöyle konuştu: “Sağlık Durumu sisteminin olmazsa olmazı olan hekimler, maalesef günah keçisi olarak cümbür cemaat tarafından yıpratılmakta, daha da vahimi zorlama görmektedir. Ayrıca hekimler hem de hekimlik mesleği günden güne asalet kaybetmekte, bilinçli aileler bundan böyle çocuklarını doktor gerçekleştirmek istememekte; yaşanan hukuki ve sosyal sorunlar sebebiyle tehlikeli ama önemli uzmanlık dallarına alaka azalmaktadır. diğer taraftan hekimler ile hukuk mesleğini icra eden profesyoneller arasında açlık edilen kavrama seviyesine ulaşılamamış olması da hekimlik mesleğinin bir diğer handikapıdır. Derneğimizin varlığının temel felsefesi, tüm bu olumsuzlukların hekimlere ve hekimlik mesleğine verdiği zararı önce azaltmak, sonra da değil etmektir.”

Afiyet alanında son yıllarda sık sık yaşanan hukuksal sıkıntıları dernek olarak yakından takip ederek davaların çözülmesini temin etmek istediklerini belirten Dernek Başkanı Bayram, “Meslektaşlarımızın atama sırasında başlarına gelebilecek sıkıntıları daha çabuk çözmek, hasta-doktor haklarını müdafaa etmek amaçlı böyle bir oluşumun içerisinde bulunduk. Hakaretlerle, tehditlerle yüce orta yerlerde yazılar yazan ve sağlıkçı düşmanlığı yapanlar bundan böyle karşılarında Hukukçu Hekimler Derneğini bulacak” dedi.

öne meydana çıkan haberler

Makyajı silince gerçek ortaya çıktı

Büyük bomba! Zico ve Alex

Jailson’da korkutan şüphe

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: