• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Onlar keza doktor hem de avukat: Hukukçu Hekimler Derneği kuruldu

Onlar keza doktor hem de avukat: Hukukçu Hekimler Derneği kuruldu

Hekimler son yıllarda çoğalan bir şiddetin hedefi olduğu dek yaygın bir şekilde “hata” suçlamalarıyla da adli soruşturmalara muhatap. Kendilerini sıklıkla adalet karşı bulan ve suçlamalar aleyhinde “iş başa düştü” diye düşünen hekimler şimdi bir dernek çatısı aşağı toplandı: Hukukçu Hekimler Derneği. Bu derneğin üyeleri ayrıca doktor hem de hukukçu.

Hukukçu Hekimler Derneği’nin, hukuk fakültesi lisans eğitimi almış tıp doktorları göre kurulduğunu söyleyen Dernek Başkanı Dr. Avukat Cengiz Bayram, derneğin bu özelliği ile hekimi anlayan, sahip olduğu tıbbi ve hukuki birikimini önce hekimlerin peşinde da ülkemizin hizmetine sunacak bir sivil toplum kuruluşu olacağına uyarı çekti.

Bu oluşumla hekimlerin yargı ve sorumluluklarını koruyacak ve mesleki sorunlarının çözülmesi aşamasında onlarla birlikte mücadele edeceklerini bildiren Dernek Başkanı Dr. Avukat Cengiz Bayram şöyle konuştu: “Sağlık sisteminin olmazsa olmazı olan hekimler, maalesef günah keçisi olarak cümbür cemaat tarafından yıpratılmakta, daha da vahimi güç görmektedir. Hem hekimler ayrıca de hekimlik mesleği günden güne şeref kaybetmekte, bilinçli aileler bundan böyle çocuklarını doktor gerçekleştirmek istememekte; yaşanan hukuki ve sosyal sorunlar nedeniyle riskli ama manâlı uzmanlık dallarına alaka azalmaktadır. bir de hekimler ile hukuk mesleğini icra eden profesyoneller arasında açlık edilen anlayış seviyesine ulaşılamamış olması da hekimlik mesleğinin bir diğer handikapıdır. Derneğimizin varlığının temel felsefesi, bütün bu olumsuzlukların hekimlere ve hekimlik mesleğine verdiği zararı önce eksilmek, sonra da yok etmektir.”

Sıhhat alanında son yıllarda çoğu kez yaşanan hukuksal sıkıntıları dernek olarak yakından takip ederek davaların çözülmesini sağlamak istediklerini belirten Dernek Başkanı Bayram, “Meslektaşlarımızın devir esnasında başlarına gelebilecek sıkıntıları daha hızlı çözmek, hasta-hekim haklarını müdafaa etmek amaçlı böyle bir oluşumun içerisinde bulunduk. Hakaretlerle, tehditlerle yüce orta yerlerde yazılar yazan ve sağlıkçı düşmanlığı yapanlar bundan böyle karşılarında Hukukçu Hekimler Derneğini bulacak” dedi.

öne çıkan haberler

Makyajı silince gerçek ortaya çıktı

Büyük bomba! Zico ve Alex

Jailson’da korkutan kesin olmama

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: