• DOLAR
  5,3119
  % 0,54
 • EURO
  6,0254
  % 0,47
 • ALTIN
  229,2715
  % 0,16
 • BIST
  102.415
  % 0,66
Ölümüyle Dünyayı Ayağa Kaldıran Kaşıkçı’nın Vasiyeti Ortaya Çıktı: Beni Medine’ye Gömün

Ölümüyle Dünyayı Ayağa Kaldıran Kaşıkçı’nın Vasiyeti Ortaya Çıktı: Beni Medine’ye Gömün

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen ve cesedi baştan aranan gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın vasiyetinin Medine’ye gömülmek olduğu ortaya çıktı. Kaşıkçı’nın ölümüne ilişkin Riyad’dan gelen talimatlar, olayın nasıl geliştiğine ışık tutmazken, cesedin şu lahza nerede olduğuna dair de herhangi bir cevap barındırmıyor. Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayıyla ilgilenen aktivistler, yazarlar ve gazeteciler, herkesin merak ettiği, “Cesedi nerede?” sorusuna yanıt arıyor.

KAŞIKÇI’NIN CESEDİ NEREDE?

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de giriş yaptığı Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’ndan çıkmamasının gerisinde geçen 18 gün sonrasında Suudi makamları, konsoloslukta çıkan bir kavga sonucu öldüğünü itiraf eden açıklamalarda bulundu. Gelişmeleri birincil günden itibaren yakından takip eden herkesin birinci gündeminde “Kaşıkçı’nın cesedi nerede?” sorusu yer alıyor. Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayıyla ilgilenen aktivistler, yazarlar ve gazeteciler, Kaşıkçı’nın cesedinin nerede olduğunu iyi anlamak istiyor.

“KAVGADA, ELLE BOĞULARAK MI ÖLDÜRÜLDÜ?”

AA’da yer alan habere tarafından Amerikan New York Times gazetesi yazarı Roger Cohen, öldürülme haberinin gerisinde kaleme aldığı yazısında, küçümseyen üslupla vefat olayına ilişkin “Kavgada elle boğularak mı?” öldürüldü sorusunu soruyor. Cohen yazısında, “Kaşıkçı’yla karşılaşmak için 15 kişi mi gönderildi? Onların birinde testere mi vardı? Kaşıkçı Başkonsolosluktan 17 gün daha sonra mı çıktı?” yönünde sorular da soruyor.

“POMPEO, RİYAD’A, HİKÂYE YAZMALARI İÇİN Mİ GÖNDERİLDİ?”

Cohen, Suudilerin hikâyeyi tekrar kurguladığına ilişkin düşüncesini ise, “ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Riyad’a daha makul bir hikâye yazmaları için yollandıysa, bu görevin başarısızlıkla sonuçlandığı müjdesini belirlemek lüzum” şeklinde ifade ediyor.

NOBEL ÖDÜLLÜ AKTİVİST: ASİRİ, BAŞARISIZ OLDUĞU İÇİN GÖREVDEN ALINDI

ÖTE YANDAN Nobel Barıştırma ödülü sahibi Yemenli aktivist Tevekkul Karman ise, Suudi Arabistan İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Asiri ile Kraliyet Divanı Müsteşarı Suud bin Abdullah el-Kahtani’nin, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı “suikastını skandalsız bir şekilde tamamlamada başarısız oldukları için görevden alındıkları” yorumunu yaptı.

PRENS SELMAN İSTİHBARATI YAPILANDIRACAK

Adı geçen iki şahsiyetin görevden alınmalarının ardındaki Kral Selman bin Abdulaziz, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın başkanlığında kurulacak yeni bir komisyonla ülkenin genel istihbarat teşkilatının her yerde yapılandırılması emrini verdi.

“CEMAL’DEN SONRADAN BİN CEMAL ÇIKACAK”

Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) belli akademisyen ve siyasi yorumcu Abdulhalik Abdullah, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise şunları kaydetti: “Serbest yolunun yoldaşına Allah rahmet etsin. Bugün benim, Kaşıkçı’nın arkadaşları ve dünyanın tüm hür insanları için fazla keder verici bir gün. Yargı sözü cesurca anlatmak için kim öne çıktıysa, bağımsızlık mücadelesine giriştiyse bunun bedelini ağır ödüyor. Dostum, senin yokluğunda da özgürlük yürüyüşü devam edecek. Cemal’in yokluğunun gerisinde bağımsızlık meşalesini eline alacak bin Cemal çıkacaktır.”

“NEDEN DAIMA İNKÂR ETTİLER?”

Mısırlı düşünür ve akademisyen Seyfeddin Abdulfettah ise, Kaşıkçı olayına ilişkin Suudi Arabistan’ın tavrını eleştirerek, “Suudi Arabistan, Kaşıkçı’nın öldürülüşünü daima niye red etti? Adamın cesedi nerede? Kayboluşundan iki hafta sonraki bir zamana kadar ölümüne neden olan ‘Kavga hikâyesi’ niye gecikti?” sorusunu yöneltti.

“MEDİNE’YE GÖMÜLMEK VASİYETİYMİŞ”

Yine Mısırlı ünlü aktivist Vail Guneym de “Yeryüzünün her yerinde insanlığa inananların birçoğunun akıllarında ve kalbinde akıl şehidi Kaşıkçı’nın anısı yaşayacak” ifadesini kullandı. Guneym, Kaşıkçı’yı asil bir uğraş insanı olarak tanıdığını belirterek, Suudi Krallığı’ndaki akil adamların, bu barbar suça katılan, planlayan ve onaylayan üst düzey olduğuna bakılmaksızın her kim varsa cezalandırılmasının önemini kavramalarını temenni etti.

“KAVGADA VEFAT ETTİYSE CESEDİ NEREDE?”

Suriyeli gazeteci Musa Ömer ise Kaşıkçı’nın cesedinin nerede olduğunu sorarak, Kaşıkçı’nın Medine’ye defnedilme vasiyetinin olduğunu hatırlattı. Lübnanlı gazeteci Necla Ebu Mera da benzer ifadelerle, “Kavga sonucu vefat ettiyse cesedi nerede?” diye sorarak açıklamanın ciddiyetsizliğine sinyâl etti.

“GÖREVDEN ALINMALARI TATMIN EDICI DEĞIL”

Yemenli gazeteci Hamdi el-Bekkari, Twitter’da “Herkesin merak ettiği, ‘Cesedi nerede?’ sorusuna cevap istiyoruz” ifadelerini paylaştı. Kaşıkçı’nın cesedinin nerede olduğuna dair cevabın gerekli olarak verilmesi gerektiği konusunda aynı fikirde olan yorumculardan Bahreynli gazeteci Nezihe Said ise, adaletin tesisi için Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in Kaşıkçı’nın öldürülmesinin peşinde Suudi yetkilileri görevden almasının yeterli olmadığını vurguladı.

Konsoloslukta Öldürülen Gazeteci Kaşıkçı, Türkiye'yi Yeni Ortadoğu'nun Temeli Olarak GörüyorduKonsoloslukta Öldürülen Gazeteci Kaşıkçı, Türkiye’yi Yeni Ortadoğu’nun Temeli Olarak Görüyordu Suudiler, Kaşıkçı Cinayetinde Aradıkları Günah Keçisini Buldu: Müzakere Ekibinin HatasıSuudiler, Kaşıkçı Cinayetinde Aradıkları Günah Keçisini Buldu: Müzakere Ekibinin Hatası

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: