Okyanus ve denizler çok daha hızlı ısınıyor: “Kıyametin ayak sesleri”

Okyanus ve denizler çok daha hızlı ısınıyor: “Kıyametin ayak sesleri”

Bilim insanları okyanusların ve denizlerin önceki tahminlerden yüzde 60 daha fazla ısındığını belirtiyor. Elde edilen son verilerin Dünya’nın eski kalıntı yakıtlara karşısında sanılandan daha alıngan olduğunu gösterdiği vurgulanıyor.

Nature dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına tarafından Dünya’yı küresel ısınmanın etkilerinden korumak da sanıldığından daha zor olabilir.

Elde edilen sonuçlar neyi gösteriyor?

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Birleşik Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (BMHİP) sera gazlarının yaydığı ısının yüzde 90’ı okyanus ve denizler tarafından emildiğini açıklamıştı. Son araştırma ise 25 yıldır, her sene küresel elektrik üretimi için gerekli olan ısının 150 katının okyanuslara gittiğini ortaya koydu. Bu oran, eski tahminlerin yüzde 60 üstünde.

Araştırma sonuçları hem üretilen aşırı ısının, keza de bu ısının ne kadarının okyanuslara gittiğinin net biçimde anlaşılmasını sağlamış durumda. Bilim insanları, Dünya’nın karbondioksit salınımına karşısında varsayım edilenden fazla daha alıngan olduğu uyarısını yapıyor.

Sonuçları ne olabilir?

Araştırmacılar dünyanın ısınma hızını denetleme aşağıda tutmanın beklenenden daha zorlama olabileceğini açıklama ediyor. Princeton Üniversitesi’nden Laure Resplandy, “Paris İklim Değişikliği Anlaşması ile ortaya konan hedefleri yetişmek sandığımızdan da baskı” diyor.

Dünya’da sıradan ısının sanayileşme öncesi döneme kadar 2°C derece artmasının önlemek için küresel karbon emisyonunun yüzde 25 oranında azaltılması gerektiği belirtiliyor. Bu oran, eski tahminlerin fazla üzerinde.

öne meydana çıkan haberler

Emekliye çifte müjde

Yüzlerce kedisi var

14 saatte pişiyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: