• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Okyanus ve denizler çok daha hızlı ısınıyor: “Kıyametin ayak sesleri”

Okyanus ve denizler çok daha hızlı ısınıyor: “Kıyametin ayak sesleri”

Bilim insanları okyanusların ve denizlerin önceki tahminlerden yüzde 60 daha artı ısındığını belirtiyor. Elde edilen son verilerin Dünya’nın fosil yakıtlara karşı sanılandan daha alıngan olduğunu gösterdiği vurgulanıyor.

Nature dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına tarafından Dünya’yı küresel ısınmanın etkilerinden gözetmek da sanıldığından daha baskı olabilir.

Elde edilen sonuçlar neyi gösteriyor?

BBC Türkçe’de bulunan habere kadar, Birleşik Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (BMHİP) sera gazlarının yaydığı ısının yüzde 90’ı okyanus ve denizler kadar emildiğini açıklamıştı. Son araştırma ise 25 yıldır, her sene küresel elektrik üretimi için gerekli olan ısının 150 katının okyanuslara gittiğini ortaya koydu. Bu oran, eski tahminlerin yüzde 60 üzerinde.

Araştırma sonuçları keza üretilen fazla ısının, hem de bu ısının ne kadarının okyanuslara gittiğinin net biçimde anlaşılmasını sağlamış durumda. Bilim insanları, Dünya’nın karbondioksit salınımına aleyhinde tahmin edilenden fazla daha hassas olduğu uyarısını yapıyor.

Sonuçları ne olabilir?

Araştırmacılar dünyanın ısınma hızını yoklama altında tutmanın beklenenden daha zorlama olabileceğini açıklama ediyor. Princeton Üniversitesi’nden Laure Resplandy, “Paris İklim Değişikliği Anlaşması ile ortaya konan hedefleri tutmak sandığımızdan da baskı” diyor.

Dünya’da sıradan ısının sanayileşme öncesi döneme tarafından 2°C derece artmasının önlemek için küresel karbon emisyonunun yüzde 25 oranında azaltılması gerektiği belirtiliyor. Bu oran, eski tahminlerin fazla üzerinde.

öne meydana çıkan haberler

Emekliye çifte müjde

Yüzlerce kedisi var

14 saatte pişiyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: