• DOLAR
  5,2973
  % 0,35
 • EURO
  6,0019
  % 0,63
 • ALTIN
  225,6738
  % 0,31
 • BIST
  102.375
  % -0,33
Okullarda spor faaliyetleri yaygınlaşacak

Okullarda spor faaliyetleri yaygınlaşacak

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), 2023 Eğitim Vizyonu ile okullarda spor faaliyetlerini yaygınlaştırmayı planlıyor.

Okullarda futbol ve basketbol takımlarının yanı sıra farklı spor dallarında da kulüpler kurulacak.

YETENEKLI ÖĞRENCİLER ALTYAPILARA GÖNDERİLECEK

Bu kulüpler için ilçeler ve iller arası ligler oluşturulacak. Sporda kabiliyetli olan çocuklar belirlenip profesyonel kulüplerin altyapısına yönlendirilecek.

2023 Eğitim Vizyonu ile birlikte eğitimin çoğu kademesinde hayata geçirilecek olan uygulamalarla her alanda öğrencilerin yetenekleri keşfedilecek.

Bu kapsamda her okulda açılacak olan tasarım ve maharet atölyelerinin yanı sıra okullarda spor salonları da yaygınlaştırılacak.

Okullarda spor faaliyetleri yaygınlaşacak

SPOR SEFERBERLİĞİ

Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın karşılıklı çalışmasıyla okullarda geleceğin olimpiyat şampiyonları aranacak.

2019-2020 eğitim öğretim yılından itibaren mektep öncesi eğitimden başlatmak üzere ilkokul, ortaokul ve liselerde spor seferberliği başlıyor.

ANTRENÖR DESTEĞİ VERİLECEK

Yeni dönemde okullarda fuatbol ve basketbol gibi popüler spor dallarının yanı sıra tenis, voleybol, atletizm, güreş, Uzakdoğu sporları, yüzme ve koşu gibi çoğu spor dalında etkinlikler başlatılacak.

Okullar öğrencilerin isteği doğrultusunda kulüpler kurabilecek. Bu kulüpler için ilçe ve iller arası ligler oluşturulacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı da bu kulüplere antrenör desteği sağlayacak.

Okullarda spor faaliyetleri yaygınlaşacak

YENİ YETENEKLER KEŞFEDİLECEK

Spor alanında yetenekli öğrencilerin erken yaşta tespit edilmesi ve yönlendirmenin yapılabilmesi için Türkiye Sportif Kabiliyet Taraması ve Spora Yön Belirleme Projesi okullarda hayata geçirilecek.

Bu proje sayesinde sporda kabiliyetli olan çocuklar belirlenip bu spor dallarındaki profesyonel kulüplerin altyapısına yönlendirilecek.

Böylece bir taraftan yetenekli öğrenciler keşfedilip ülke sporuna kazandırılırken dünyanın en büyük spor organizasyonlarında da Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmiş olacak.

Okullarda spor faaliyetleri yaygınlaşacak

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: