• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Okullarda demokrasi kültürü oluşturulacak

Okullarda demokrasi kültürü oluşturulacak

Öğrencilerin toplumda sahip oldukları demokratik adalet ve sorumlulukları hayata devretmek ve savunmak, çeşitliliğe değer devretmek, demokratik yaşama aktif katılmalarını sağlamak için proje oluşturuldu.

PİLOT OKULLAR BELİRLENECEK

Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi müşterek finansmanıyla Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Esas Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülecek proje için 10 şehirden 30’u mektep öncesi, 40’ı ilkokul ve 40’ı ortaokul elde etmek üzere 110 pilot mektep seçilecek.

Proje üç yıl devam edecek. Pilot okullar lokal topluluklar, sivil toplum kuruluşları ve uzmanlardan yardım alacak.

10 ŞEHIR HALKI SEÇİLECEK

MEB’in açıklamasında, projeye net bir yol haritası arzetmek, Türkiye’nin coğrafi, demografik, sosyo-ekonomik ve kültürel çeşitliliğini çalışmalara yansıtabilmek ve faaliyetlerin ülke çapında yayılmasını karşılamak amacıyla illerin sosyo-idareli faktörler açısından gelişmişlik düzeyinin, nüfus istatistiklerine göre ve kültürel çeşitliliğin’ göz önüne alınarak, 10 pilot şehir halki seçildiği belirtildi.

Okullarda demokrasi kültürü oluşturulacak

DEĞER BIÇME KOMİTESİ TAKIP EDECEK

Buna göre Adana, Aydınlatılmış, Burdur, Çanakkale, Iğdır, Kars, Muğla, Sinop, Sivas ve Yozgat’taki okullar, projeyi uygulamak için başvuruda bulundu.

MEB ve Avrupa Konseyi temsilcilerinden oluşan bir değerleme komitesi gönüllü okulları değerlendirecek.

Seçim için mektep nüfusunun çeşitliliği; özel ihtiyacı olan çocuklar, mülteciler gibi dışlanma riski içeren öğrencilerin sayısı gibi kriterlere uyarı edilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: