• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Okullarda brokolili hamburger ve ıspanaklı pizza kararı

Okullarda brokolili hamburger ve ıspanaklı pizza kararı

Sağlık Bakanlığı mektep kantinlerine cips, kola ve çikolatanın girememesinin peşinde, dürüst besin için mektep yemeklerinin de değişmesini istiyor.

Cumhurbaşkanlığı 2019 Takvim Programı’nda yer alan mektep dostu beslenme programının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

AMAÇ SAĞLIKLI BESLENME

Türkiye’de obezitenin yüzde 30’lara çıkması ve obezite yaşının düşmesi sebebiyle tuzu ve yağı azaltılmış dinç gıdaların tüketilmesi için alıştırma yapılacak.

Okullarda brokolili hamburger ve ıspanaklı pizza kararı

TUZ VE YAĞ AZALIYOR

Yağı ve tuzu azaltılmış yemekler olacak. Sebze yemekleri haftanın belirli günlerinde yer alacak ama çocukların ilgisini çekecek bir takım gıdalar da sağlıklı ayla getirilerek sunulacak.

Çocukların alaka göstermediği sebzeleri sevdirmek için bambaşka seçenekler kullanılacak.

KONUT USULÜ LAHMACUN

Okul yemekleri aralarında sebzeli (brokoli, kabak, karnabahar) hamburger, ıspanaklı pizza, ev usulü lahmacun, kabaklı makarna, peynir soslu sebzeler gibi farklı yemekler yer alacak.

Okullarda brokolili hamburger ve ıspanaklı pizza kararı

SU TÜKETİMİNE TEŞVIK

Et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller (mercimek, fasulye, nohut gibi), yağlı tohumlar (ceviz, fındık, badem gibi) dengeli biçimde sunulacak. Çocukların su tüketiminin arttırılması sağlanacak.

Sadece öğrencilerin değil, öğretmenlerin de dinç beslenmesine ağırlık verilecek.

Okullarda öğrenci, veli, hoca ve bütün mektep çalışanlarının tatmin edici ve dengelenmiş besin, uyumlu somut aktivite yapma gibi sağlıklı yaşam davranışları kazanmaları amacıyla eğitim çalışmaları yapılacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: