• DOLAR
  5,2839
  % -0,37
 • EURO
  6,0005
  % -0,06
 • ALTIN
  227,8397
  % 1,10
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Öğrencilere üniversite kontenjanlarında söz hakkı

Öğrencilere üniversite kontenjanlarında söz hakkı

YÖK’ten yapılan açıklamaya kadar, YÖK göre geçen yıl ilk kez, barajı geçmiş olmakla birlikte tercihte bulunmayan üniversite adaylarına ÖSYS-2017 tercih süreci ile ilgili gösterme ve eğilimlerini belirlemek amacıyla 20 bini aşkın aday üzerinde bir anket üretilmiş ve bu anket sonuçları, önlisans programlarının kontenjan planlamasında dikkate alınmıştı.

UYGULANMAYA KONULDU

Bu anket sonuçlarının dikkate alınmasıyla, önlisans programlarının ve genelde yükseköğretim programlarının doluluk oranları, geçen yıla göre büyük oranda arttı.

Araştırmada, elde edilen bulgulara dayalı başarılı bir planlama sonucu önlisans programlarında boş kalan kontenjanlarda geçen yıla tarafından bu yıl kayda değer bir azalma görüldü.

Adayların beklenti ve taleplerini dikkate alan, görüşlerine bedel veren bir yaklaşımın esas alındığı bu yılki anket ise adaylara dün uygulanmaya başlandı.

ANKETTE ÖĞRTENCİLERİN EĞİLİMLERİ SORULDU

Bu yılki ankette, adaylara tercihlerinde lisans ve önlisans programlarına yönelik eğilimleri, üniversite ve program tercihlerini belirleyen faktörler, gelecek yıl seçim kullanırken devlet, vakıf ve KKTC üniversitelerine yönelik düşünceleri, adayların hangi programların artmasını istedikleri, yerleştirme barajlarını geçtikleri halde mühendislik, öğretmenlik, tıp, hukuk, mimarlık programlarını niye seçim etmedikleri gibi sorular soruldu.

ÖĞRENCİLERİN GÖRÜŞLERİ ÖNEMSENECEK

Ankette verilen cevapların değerlendirilmesi neticesinde elde edilen verilerden gelecek yıl kontenjanların belirlenmesinde yararlanılacak.

YÖK, daha akılcı planlamalar edebilmek için yükseköğretim kurumlarının en kayda değer paydaşı olan öğrencilerden gelen görüşlere ve önerilere özellikle dikkat edecek.

Bu Nedenle, adaylar ve öğrenciler gelecek yıl yapılacak sınavla ilgili karar alma süreçlerinde ve kontenjanlarla ilgili kararlarda yer alma fırsatı bulacak. YÖK, bundan sonraki bir takım düzenleyici işlemlerde ve karar alma süreçlerinde yeniden öğrenci görüşlerini almaya devam etmeyi planlıyor.

Anketin merkezinde, yükseköğretimin en önemli paydaşı öğrenciler yer alıyor. Öğrenci geri bildirimlerini önemseyen bu anket ile yükseköğretime erişim konusunda adayların görüşleri de ele alınacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: