Haber Şefi
Obezite aşı ile önlenebilecek
Sosyal Medyada Paylaş
11 Ekim 2018
Ferhat Çapar

Obezite aşı ile önlenebilecek

Obezite üstüne yaptığı çalışmalarla büyük ilgi görebilen ve çoğu buluşa imza atarak ödüller şampiyon Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, mikroplara yan çoğalan obezitenin aşı ile önlenebileceğini dünyaya duyuran ilk Kıbrıslı Türk Bilim insanı unvanı ile ortaokullarda öğretmen kılavuzu olarak kullanılacak olan Teknoloji ve Tasarım 8 kitabında ayrı dallarda isimlerin bulunduğu Tıp Alanında “Zirvedeki Kıbrıslı Türkler” bölümünde yer aldı.
Bu mikroplar çocuklarda obeziteye niçin oluyor
 Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şanlıdağ, yaptığı araştırmalarda Adenovirus 5 ve Adenovirus 36 adı bahşedilen mikropların çocuklarda obeziteye neden olduğunu kanıtladı. Adenovirus 5’in çocuk obezitesiyle ilişkisini dünyaya belirten ilk tahlilci olan Prof. Dr. Şanlıdağ, deney hayvanlarındaki çalışmalarıyla Adenovirus 36’nın sıçanlarda yağ birikimine niçin olduğunu ve bunun aşı ile önlenebileceğini saptadı. Bu Vesile Ile mikroplara tabi obezitenin aşı ile önlenebileceğini dünyaya duyuran ilk bilim insanı oldu.

Çalışmaları ‘Teknoloji ve Tasarım 8′ kitabında kullanılacak

Mikropların neden olduğu obezite üstüne yürüttüğü araştırmaları bilim dünyasına kazandırmasından ötürü gurur duyduğunu açıklayan Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, çalışmalarının ortaokullarda öğretmen kılavuzu olarak kullanılacak olan Teknoloji ve Tasarım 8 kitabında örnek olarak yer almasından büyük mutluluk duyduğunu açıklama etti.
Uzun soluklu bir ekip çalışması sürdürdüklerini ve bunun gençlere misal olmasını istediklerini dile getiren Prof. Dr. Şanlıdağ, “Tıpta o kadar çok alanda keşfedilen yeni teşhis ve çare yöntemleri çağın en kayda değer gelişmeleri olmaya devam edecektir. kuşkusuz, gelecek nesiller bu gelişmeleri fazla daha da ileriye taşıyarak bu alanda kayda değer rol oynamayı sürdüreceklerdir. Yürüttüğümüz bu çalışmalarla yer aldığım hoca kılavuzu olarak hazırlanan Teknoloji ve Tasarım kitabında Tıp Alanında Zirvedeki Türkler listesinde yer almamın gençlere misal ve özendirme edici olmasını ümit ediyorum” dedi.

TUBİTAK proje sonuçları Mikrobiyoloji Kongresi’nde açıklanacak

Adenovirüs 36 adı bahşedilen mikrobun insan kökenli yağ dokusu mezenkimal kök hücrelerini enfekte edebilme kapasitesini, bu hücrelerde meydana gelen değişiklikleri ve hücrelerin verdiği yanıtınların araştırıldığı bir TUBİTAK projesini tamamladıklarını gösteren Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, proje sonuçlarının 4-8 Kasım tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek olan Mikrobiyoloji Kongresi’nde açıklanacağını söyledi.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2014-2017 EsenMobile Wordpress Mobil Tema by Kemal CIZOĞLU

%d blogcu bunu beğendi: