• DOLAR
  5,3137
  % 0,19
 • EURO
  6,0099
  % 0,10
 • ALTIN
  226,4007
  % -0,09
 • BIST
  101.332
  % -0,39
O, Türkiye’nin Tek Kadın Gezici ve Sabit Radar Memuru

O, Türkiye’nin Tek Kadın Gezici ve Sabit Radar Memuru

Antalya’da Türkiye’nin tek bayan gezici ve değişmez radar görevini yapmakta olan 39 yaşındaki polis memuru Zehra Büyükadam, 19 yıldır sürdürdüğü baba mesleğini büyük bir bağlılıkla yerine getiriyor. Büyükadam, akraba ve arkadaşlarının, “Bizim arabayı bundan böyle pas geçersin”, “Bizim plakayı ezberledin dimi?” biçiminde kendisine takıldığını, sürat konusunda da radarın her lahza kayıtta olduğunu ve kimseye imtiyaz vermediğini dile getirdi.

Antalya’da kendisi gibi polis memuruyla evli 2 çocuk annesi 39 yaşındaki Zehra Büyükadam’ı diğer polis memurlarından ayıran bir özelliği var. Büyükadam, Türkiye’nin tek gezici ve sabit radar görevini aktif olarak tek başına yapıyor. Kendisini fark eden sürücülerin şaşkınlığını gizleyemediği Büyükadam’ın, hayat ve başarı hikayesi de tüm kadınlara misal olacak cinsten.

MESLEĞE KÜTAHYA’DA BAŞLADI

Babası gibi polis yapabilmek için üniversiteyi bırakan Büyükadam, 1999 senesi haziran ayında hayallerindeki mesleğine başlangıçta Kütahya’da başladı. Buradaki güvenlik yurdunda bir yıl kadar çalışan Büyükadam, ardından kendisi gibi bir polis memuruyla evlendi ve eşinin atamasıyla birlikte Batman’da 4 yıl her tarafında çalıştı. Büyükadam, birincil trafik görevine ise 2004 yılında Antalya’da Trafik Denetim Şube Müdürlüğünde başladı. 2011 yılına kadar da doküman işleri ve yaya devriye görevlerinde bulundu.

HIZ SINIRINI AŞANA ACIMIYOR

Bu görevlerin arkasından 7 yıldır Antalya kent merkezinde gezici ve değişmez radar görevi verilen Büyükadam, sürüş anında ve değişmez pozisyonda gösterdiği özverisiyle dikkat çekiyor. Mesai arkadaşıyla birlikte ikili görevlerin yanı sıra tekli görevleri de başarıyla sürdüren Büyükadam’ın gözünden, hız sınırını aşan sürücüler kaçamıyor. Sivil bir yurttaş görüntüsüyle dikkatleri çeken deneyimli polis memuru, ihlal gerçekleştiği anda kimsenin gözünün yaşına bakmadan cezai işlemi uyguluyor.

SÜRÜCÜLER ŞAŞKIN

Onu ayrım eden sürücüler ise şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Durdurduğu sürücüler karşılarında sivil, ojeli ve şık giyimli bir bayan polis memuruyla karşılaşınca neye uğradıklarını şaşırıyor. Bayan sürücülerden Emel Elverdi, “Bir bayan olarak gurur duydum. Tebrik ediyorum” diyerek görüşünü söyledi.

“YENIDEN BİR MESLEK İMKANIM OLSA YENIDEN POLİS OLURDUM”

Baba mesleğine 19 sene önce üniversiteyi bırakıp başladığını anlatan Zehra Büyükadam, hayat hikayesinden, trafikte karşılaştığı zorluklara değin iş hayatında yaşadıklarını anlattı. Büyükadam, “Çok severek başladım” dediği mesleğini, “Bir ekip olarak çalışsak da bazı dönemlerde tek başına çalıştığımız zamanlar oluyor. Hem vasıta kullanıp keza radar yerine getirmek ara sıra huzursuz olabiliyor. Trafik anında yeri geldiği vakit oluyor kamera kaydına bakıyorsunuz, direksiyon bir tarafta sizin elinizde. O zaman alt ancak hem araç kullanıp hem radar yapmak ara sıra tedirgin olabiliyor fakat gerçi fazla neşeli. İstemediğimiz hareketler aleyhinde kalmak bizi yorup üzse de ben işimi fazla severek yapıyorum. Bitmiş bir iş imkanım olsa tekrar polis olurdum” diyerek özetledi.

İNTERNETTE FENOMEN OLMUŞ

Şuana dek Türkiye genelinde incelemeler yaptığını, radar görevinde yer alan bayan meslektaşlarının olduğunu fakat etkin olarak tek başına çalışabilen tek kadın personelin kendisi olduğunu açıklayan Büyükadam, bu özelliğiyle sürücüler kadar internette fenomen haline getirildiğini söyledi. Her ne dek radar görevi için gizlense de, kendisini ayrım eden sürücülerin olduğuna uyarı çeken Büyükadam, “Gerçekte Antalya da bir birçok beni tanıyor internette sayfalar açmışlar baya fenomen olarak gündemde sayılırız fakat aracı bilmeyen arkadaşlar da çok fazla” dedi.

“AKRABALARIM ‘BİZİM ARABAYI PAS GEÇERSİN’ DİYE TAKILIYOR”

Eşinin de kendisine takviye verdiğini açıklayan Büyükadam, kendi çocukları ile komşularının çocuklarının radar aracına binmek için epeyce heveslendiğini söyledi. Akraba ve arkadaşlarının “Bizim arabayı artık pas geçersin”, “Bizim plakayı ezberledin dimi?” biçiminde kendisine takıldığını dile getiren Büyükadam, hız konusunda ise radarın her an kayıtta olduğunu ve kimseye imtiyaz vermediğini belirterek, “Kayda alınan bir şey olduğu için trafik cezasında radarda yapacak hiçbir şey kalmıyor. O yüzden herkesin kurallara uymasını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

“DIŞARI GIDEN CANIN TELAFİSİ YOK”

Günde ortalama 150 ila 200 arasında suç oluşturan kestiğini bildiren Büyükadam, cezaların oldukça ağır olduğuna sinyâl ederek sürücülere “Radar cezası çabucak yapılan bir suç oluşturan olduğu için ben herkesin lütfen kurallara uyarak seyretmelerini rica ediyorum. Giden canın telafisi değil. Radar cezası fazla ucuz bir ceza da yok. İnsanlarımız maddiyata da siklet verdiği için bunu eklemek istedim” uyarısında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: