• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
O kahramanın kimliği emin oldu

O kahramanın kimliği emin oldu

Genelkurmay Başkanlığı karargahının güvenlik kameralarınca kaydedilen 15 Temmuz darbe girişimi esnasında Çelik’in şehit edilmesine ilişkin katliamın görüntüleri, Ankara 17. Ağır Cinayet Mahkemesince görülen Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlere ilişkin “Çatı” davası dosyasına girdi. Çelik, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz’da eşine, “Bu akşam çıkmayıp da ne vakit çıkacağım” dedikten sonradan cuntaya karşı dayanmak için Genelkurmay Başkanlığı karargahının önüne geldi. Buradaki vatandaşlarla darbecileri protesto eden Çelik, Mamak 28. Mekanize Piyade Tugayı tanklarının Genelkurmay Başkanlığı karargahını işgal etmelerini engellemek için zırhlı araçların önüne yattı. Bu direnişiyle 15 Temmuz’un Ankara’daki simgesi haline gelen Çelik, tankların karargaha girişini bu şekilde bir süreliğine engelledi.

Kurşunlara karşın korkusuzca yürüdü 

Karargahın dış cephe kameralarının kaydettiği görüntülere tarafından, zırhlı araçların konuşlandığı Güney Nizamiye bölgesindeki askerleri ikna etmeye çalışan halkın üzerine tanktan ateş açıldı. Saat 00.50’de kameranın açısına giren kahraman Çelik, kurşunlardan korunmak için dağılan kalabalığın arasından çıkarak darbecilerin tehdit ateşine rağmen tankların üstüne yürüdü. Bu sırada arkada kalan vatandaşların kendisine eşlik etmesi için el işareti yapan Çelik, seri adımlarla zırhlı araçlara ilerlemeye devam etti. Kahramanın kararlığı karşısında her tarafta silaha sarılan son üç rakamı “624” olan tankın kulesindeki darbeci, Çelik’i göğsünden vurdu. Yere düşen Çelik’in yardıma koşan vatandaşları da hedef alan darbeci asker, birincil takviye yapılmasını engelledi.

Bir süre daha sonra zarar görmüş Çelik, ayaklarından sürüklenerek “252152” plakalı Kobra aracına bindirilerek Meclis kavşağı istikametinden götürüldü. Genelkurmay Güney Nizamiye’den karargaha antre yaptığı kameralara yansıyan Kobra vasıta, saat 01.31’i gösterdiği sırada dur kalk yaparak Genelkurmay karargahı içindeki Ayyıldız bölgesine geldi. Birazcık ilerledikten sonra her yerde duran zırhlı aracın arkadaki kapısı açıldı. Kameralara net bir şekilde yansıyan bundan sonraki görüntülerde, vasıta içindeki askerler yaralı Çelik’e yoğun bir şekilde baskı uyguladı. Takriben bir dakika sonradan hayatını kaybettiği görünüşe göre Çelik, askerler göre tekmelenerek araçtan yola atıldı.

Cansız bedeni dakikalarca yolun ortasında duran Çelik’in naaşı tankçı sınıfından bir rütbelinin talimatıyla askerlerce sürüklenerek ağaçlık alana taşındı. Darbe girişiminin püskürtülmesinden sonradan her tarafta durum yerine gelen Kobra aracındaki askerlerin, şehit Çelik’in bedenini telaşlı bir şekilde aramaları da kameralar kadar kaydedildi. Çevredeki öteki askerlerin yönlendirmesiyle Çelik’in cansız bedenine ulaşan darbeciler, cenazeyi denetleme ettikten sonradan olay yerinden uzaklaştı.

15 Temmuz’un iki kahraman Yusuf’u

FETÖ’nün darbe girişimi sırasında cuntacılara aleyhinde çaba verirken şehit olanlar aralarında iki Yusuf Çelik bulunuyordu. Kahramanlar ad ve cet isimlerindeki benzerliğin yanı sıra 15 Temmuz akşamı Genelkurmay Başkanlığı önünde şahadete yürüye yürüye benzer kaderi de paylaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine sokağa çıkan ve birbirlerinden habersiz demokrasi mücadelesi veren Yusuf Çeliklerden biri 46, diğeri 65 yaşındaydı. 46 yaşındaki Yusuf Çelik, zırhlı araç içinde, Almanya’dan emekçi emeklisi olan ve tatil için Türkiye’ye gelen diğer Yusuf Çelik ise tankın üzerine çıktığı sırada şehit edildi.

öne meydana çıkan haberler

Jailson’da korkutan şüphe

Whatsapp’taki tehlike Türkiye’ye sıçradı

Büyük bomba! Zico ve Alex

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: