• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Noterlerden Hazineye Büyük Katkı

Noterlerden Hazineye Büyük Katkı

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, bu yılın başından itibaren devlet namına 2 milyar 119 milyon lira vergi tahsilatı yaptıklarını belirterek, “Noterlikler, ülke ekonomisine büyük katkılar sağlıyor.” ifadesini kullandı.

Cin, yazılı açıklamasında, Türkiye’deki noterliklerde yapılan değişik işlemlerden damga vergisi, harç ve değerli kağıt bedeli olarak geçen sene toplam 2 milyar 726 milyon lira vergi toplandığını bildirdi. Bu yıl başından ekim ayına kadar ise toplam 2 milyar 119 milyon lira verginin, devlet namına noterliklerde toplanarak hazineye aktarıldığına sinyâl eden Cin, “Noterlikler ülke ekonomisine büyük katkılar sağlıyor. Noterlikler bir yandan vatandaşların doküman bazındaki yasal güvenliklerini korurken, bir yanlamasına da devlet namına aidat tahsilatı yapmaktalar.” değerlendirmesinde bulundu.

Noterlerin 5 yılda devlet namına takriben 13 milyar 801 milyon lira aidat tahsilatı yaptığına dikkati çeken Cin, şunları kaydetti:

“Yargı yükünün hafifletilmesinde ve ihtilafları önlemede noterler manâlı bir işlevi yerine getirmenin yanı sıra az daha devletin bir ‘vergi dairesi’ gibi çalışıyor. Noterler, bununla birlikte kişi ve kurumların işlemler sebebiyle muhatap oldukları vergilerin ödenip ödenmediğinin sorgulaması ve bu vergiler ödenmeden işlem yapmaktan kaçınması nedeniyle ‘otokontrol müessesesi’ görevini gerçekleştirirler. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca yayımlanan ‘aidat ödeyen mükellefler listelerinde’ ödenen ortalama aidat istatistiklerine bakıldığında, noterler gerçek kazançları üzerinden demeç edilen ve ödenen gelir vergisi ortalaması bakımından ve hazineye yaptıkları katkı itibarıyla en faydalı ödenti mükellef grupları aralarında sayılmaktadır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: