• DOLAR
  5,3119
  % 0,54
 • EURO
  6,0254
  % 0,47
 • ALTIN
  229,2715
  % 0,16
 • BIST
  102.415
  % 0,66
Neden yüzük takıyoruz

Neden yüzük takıyoruz

Aybüke SENGİR / email protected

Neden alyans takıyoruz hiç düşündünüz mü? İlişkiler ciddiye bindiği süre neden kuyumcu dükkânı kapılarını aşındırıyoruz derhal? Yüzük takma geleneği nereden geliyor? Yüzüğün tarihi milâttan önce 2000’lere değin uzanıyor. Eski Darı döneminde bazı bitkilere yüzük şekli veriliyordu mesela. Bunun ölümsüzlük mânasına gelen çember biçiminden esinlenerek yapıldığı ve aşkın ölümsüzlüğüne göze çarpan ettiği düşünülmüş. Romalılar döneminde ise yüzük malzemesi olarak bitki yerine daha zinde ve sağlam olan demir seçim edilmeye başladı ve yalnızca kadınlar göre takılıyordu. Her medeniyette yüzük sol elin dördüncü parmağına, yani şimdiki yüzük parmağına takılıyordu. Bunun nedeni de bu parmaktan geçen bir damarın uç kalbe ulaştığına inanılmasıydı.

Neden yüzük takıyoruz

MISIR’DA ÇEMBER SONSUZLUĞUN SEMBOLÜYDÜ

Alyansın ilk örnekleri Antik Darı’da görülüyor. Eski Mısır’da çember sonsuzluğun bir sembolü olarak kabul ediliyor ve Eski Mısırlılar nikah yüzüğü ile eşlerine duydukları ebedi sevgiyi açıklama ediyorlardı. O zamanlarda yüzük daha fazla kadınların eşlerine sadakatlerini uygulamak için kullandıkları bir aksesuardı. Erkeklerin yüzüğü takması daha geç bir vakit diliminde.

Neden yüzük takıyoruz

NIÇIN SOL YÜZÜK PARMAĞI

Darı’da çemberin sonsuzluğu ifade etmesinin yanına bambaşka bir inanç da vardı. Eski Mısırlılar yüzük parmağı dediğimiz parmağın ilk elden kalbe bir damarla bağlandığına inanıyorlardı. Bu damara “Vena Amoris” (aşk damarı) deniliyordu. Mısırlı erkekler bu yüzükleri eşlerine takıp, eşlerinin eve bakma becerisine olan güvenlerini gösterirlerdi.

Neden yüzük takıyoruz

BIRINCIL NIKAH YÜZÜĞÜ ANTİK ROMA’DA

Antik Roma’da yüzükler güvey göre gelinin babasına verilirdi, erkekler eşlerini satın aldıklarını gösterirdi. Bu şart aynı zamanda evliliğin bitmesine karşısında kadına ve ailesine bir güvenceydi. Antik Roma’da ilk kez yüzük için kullanılan metaller, erkeğin kadına duyduğu aşkın güçlülüğünün bir simgesiydi. Antik Roma döneminde bu yüzüklere nikah yüzüğü adı verildi.

Neden yüzük takıyoruz

EVLILIK YÜZÜĞÜ ESKIDEN AİLE ANLAŞMASI ANLAMINA GELİYORDU

Evlilik Yüzüğü Fransızca “alliance”’ kelimesinden; uzlaşma, ittifak anlamına geliyor. O zamanlarda ailelerin ittifakı anlamına gelirken, şimdilerde bizim romantik anlamlar yüklememizle çiftlerin ebediyen birbirine bağlanması anlamını taşıyor.

SADAKATİ TEST EDEN YÜZÜKLER

Asya’da yüzüklerin kullanımı ayrıntılarıyla sadakat amaçlıydı, erkekler eşlerinin sadakatini yüzükle sorguluyordu. Bulmaca yüzüğü denilen “Puzzle ring”ler, çoğu bambaşka parçadan oluşan ve takılması zorlama yüzüklerdi. Yüzük parmaktan çıkarıldığında parçalara ayrılırdı ve bu sayede erkekler, eşlerinden uzakta olduklarında ne değin vefalı olup olmadıklarını görürülerdi. Osmanlı döneminde bir Türkün de eşinin sadakatinden belli olamayıp bu yüzüğü yaptırdığı, buna harem ring adı verildiği bahis ediliyor.Neden yüzük takıyoruz

ERKEKLERİN 3 AYLIK MAAŞLARINI YATIRDIĞI YÜZÜKLER

Pırlanta yüzükler başlangıçta 1477 yılında Avusturya Arşıdükü Maximilian’ın Mary’ye armağan ettiği yüzükte M harfini oluşturan ufak pırlantalar yer almasıyla kullanılmaya başlıyor. 1939 sonrası “A diamond is forever” (Elmas sonsuza kadardır) sloganıyla reklam kampanyalarına başlayan bir yüzük şirketi, erkeklerin tektaş yüzüklere icabında üç aylık maaşlarını yatırmaları gerektiğini söylüyordu. O günden bu güne en fazla satılan tekrar pırlanta yüzükler…

Neden yüzük takıyoruz

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: