• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Muş’tan Ülke Ekonomisine 200 Milyon Liralık Katkı

Muş’tan Ülke Ekonomisine 200 Milyon Liralık Katkı

Muş’ta geçimlerini çiftçilikle karşılayan vatandaşlar, Muş Ovası’nda yetiştirdikleri şeker pancarıyla ekonomiye manâlı katkı maddesi sunuyor.

Muş Ovası’nda 3 bin 500 çiftçi göre 60 bin dönümde ekilen şeker pancarının hasadı tamamlandı. Tarladan toplanan pancarlar, getirildikleri şeker fabrikalarında ön temizleme işleminden geçiriliyor. Toprak ve çamurdan arındırılan ürünler silolara alınıp kanallar vasıtasıyla fabrikaya ulaştırılıyor. Kanallarda basınçlı suyla yıkanan pancarlar, dış etmenlerden temizlenip fabrikasyon işlemlerinin arkasından şeker haline getiriliyor.

“YILDA 46 BİN TON ŞEKER ÜRETİLİYOR”

Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Okumuş, şeker pancarı üretiminin ülke ekonomisi için çok önemli olduğunu söyledi.

Çiftçilerin sene baştan başa ekip büyüttükleri pancarların fabrikada şekere dönüştürüldüğünü gösteren Aydın, şöyle konuştu:

“Muş Ovası’nda 60 bin dönümlük alanda şeker pancarı ekilerek her sene sıradan 330 bin ton civarında şeker pancarı hasadı yapılmakta. Fabrikada işlenen pancarlarla yılda 46 bin ton şeker, 80 bin ton melas ve 13 bin ton küspe elde ediliyor. 7 kilogram pancardan sıradan bir kilogram şeker üretiliyor. Takriben 3 bin 500 çiftçimiz şeker pancarı ekimi yaparak ekonomiye 200 milyon lira katkı sağladı. Pancarın sadece çiftçilere yok, nakliyecilere, esnafa ve şeker piyasasına da katkısı var. Üretim sonucu ortaya çıkan atık madde, küspe ve melas gibi beslenme ve mineral değeri yüksek atıklar ise besicilere öbür bir katkı maddesi sağlıyor.”

Kültürlü, şeker pancarının ekonomiye olduğu kadar doğaya da faydası olduğunu, oksijen üretip havayı temizlediğini ifade etti.

“ÜLKE NÜFUSUNUN YILLIK YARIM KİLO ŞEKER İHTİYACINI KARŞILIYORUZ”

Muş Şeker Fabrikası Müdürü Hakim Gündoğdu da şeker pancarının çiftlik sahibi ve işçilerin geçimini sağlamasının yanı sıra sektörün tarım, hayvancılık, yem, et, süt, taşıma, mazot sektörü ve öteki hizmet sektörleriyle de iç içe geçmiş durumda olduğuna dikkati çekti.

Mart ayında toprakla buluşturulan tohumların çiftçiler tarafından hastalıklar ve böceklerden korunup yetiştirildiğini anlatan Gündoğdu, “Eylül ayında hasadına başladığımız pancarları fabrikamızda işleyip şekere dönüştürüyoruz. Türkiye’nin bir takvim şeker ihtiyacı yaklaşık 2,5 milyon ton. Biz ülke nüfusunun yıllık yarım kilo şeker ihtiyacını karşılamaktayız.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: