• DOLAR
  5,2839
  % -0,37
 • EURO
  6,0005
  % -0,06
 • ALTIN
  227,8397
  % 1,10
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Muharrem İnce’den Yerel Seçim Şartı: Üyelerle Ön Seçim Olursa Adayım

Muharrem İnce’den Yerel Seçim Şartı: Üyelerle Ön Seçim Olursa Adayım

CHP’de İstanbul adayı için Muharrem İnce sesleri yükselirken, İnce’den de ‘Üyelerle ön tercih olursa adayım’ mesajı geldi. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, yerel seçimde ittifak

olmayacağına ilişkin açıklamaları CHP göre yakından izlendi. Yerel seçimde ittifak olmamasının özellikle büyük kentlerde CHP’li belediye başkanı çıkarma şansını artırdığı değerlendirildi.

Siyasi gelişmeleriyakından izleyen ve ofisinde bütün gün incelemeler yürüten Muharrem ince, Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk’e konuştu.

“SANDIK KURULMAZSA KAZANMA ŞANSIMIZ DÜŞER”

Siyasetteki son gelişmeleri değerlendiren İnce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na namzet olabileceğini şöyle açıkladı;

“Ön tercih için sandık kurulursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için varım. Sandık kurulmazsa kazanma şansımız düşer. Sandığın kurulması ise partimizi harekete geçirir. Yapılması gereken şu: CHP’nin İstanbul örgütünde 250 bin kayıtlı üyesi var. Üyelerimizi ayağa kaldırmalıyız.

“ADAYINA SAHİP ÇIKAR”

Partimizin üyesi, ‘Benim adayım’ diyecek ve ona sahip çıkacak, kazanması için mücadele gösterecek. Bu yüzden ön seçim için sandık olmalı. Bu seçimin, egemen gözetiminde olması da şart yok. İlçe başkanlıklarımıza sandık konabilir. Bütün üyeler oy kullanır. Bu durum, parti tabanını da ayağa kaldırır, hareketlenir. Ön tercih sonucu çıkacak adaya parti üyeleri sahip çıkar, ‘Benim adayım’ der. Tercih döneminde onunla birlikte sahaya inerler. 250 bin üyeden en düşük 150 binin sahalarda olacağını tahmin ediyorum. Seçim kazanmanın da partililerin sahaya inmesinden geçtiğini biliyorum.

“CHP GELENEKLERİNE GERİ DÖNMELİ”

Ön tercih için sandık kurulması CHP’nin geleneğinde vardır. 1989 seçimlerinde İstanbul Belediye Başkanlığı için Nurettin Sözen, CHP’nin tek adayı olmasına rağmen, ön tercih yapılmıştı. CHP, geleneklerine geri dönmeli. Ben adaylık için ön tercih sandığının kurulmasının taraftarıyım. Partili olarak yol gösteriyorum. Yükümlülük makamında olanlar, ön tercih sandığı konulmazsa ne oluru da düşünmeli.

AKP ile MHP arasında lokal seçim ittifakının olmayacağı kesinleşti gibi. Bunun CHP’ye getirisi-götürüsünü konuşmaya lüzum değil. CHP, geleceğini stratejisini diğer partilerin stratejilerine bağlamamalı, kendi stratejisini geliştirmeli.

“SİYASETİN TARTIŞMA ZEMİNİ SOKAKLARDIR MEYDANLARDIR”

Muharrem İnce siyasetten çekilmediğini söyleyen İnce “TBMM’de gensoru yok güven oylaması değil, bütçe yok, sözlü sorulara yanıt değil. Bakanlar yok. Artık kavga zemini meydanlar olmalı. Siyasetin tartışma zemini sokaklar, meydanlardır.” ifadelerini kullandı.

Muharrem İnce İlk Kez Açıkladı: İstanbul İçin VarımMuharrem İnce Başta Açıkladı: İstanbul İçin Varım CHP'de Anket Yapıldı, Taban İstanbul'da Muharrem İnce'yi İstiyorCHP’de Anket Yapıldı, Taban İstanbul’da Muharrem İnce’yi İstiyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: