• DOLAR
  5,3111
  % 0,52
 • EURO
  6,0351
  % 0,64
 • ALTIN
  229,5216
  % 0,24
 • BIST
  102.298
  % 0,55
Muharrem İnce’den ‘İş Bankası’ Tepkisi: Malınız, Mülkünüz ve Miras Hakkınız Tehdit Altında

Muharrem İnce’den ‘İş Bankası’ Tepkisi: Malınız, Mülkünüz ve Miras Hakkınız Tehdit Altında

CHP’nin 24 Haziran seçimlerindeki cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Meslek Bankası’ndaki CHP hisselerinin Hazine’ye devredileceğine dair açıklamalarına tepki gösterdi. “Herkesi Anayasal hakları olan servet vazgeçme hakkına sahip çıkmaya çağırıyorum” diyen İnce, “Malınız, mülkünüz tehdit altında” ifadesini kullandı.

AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİ’Nİ HATIRLATTI

İnce, Twitter’dan yaptığı paylaşımlarda şu ifadelere yer verdi:

“Hem, Türkiye göre 1950 yılında imzalanan ve 70 yıla yakın bir süredir iç hukukumuzun bir parçası olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne tarafından, ‘her gerçek ve tüzel kişinin mülk ve mal dokunulmazlığına saygı gösterilmesini isteme hakkı’ vardır.”

”Yine, Anayasa’nın 134. Maddesine tarafından, bu maddeyle kurulan ‘Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu için Atatürk’ün vasiyetnamesinde belirtilen finansal menfaatler gizli olup kendilerine ödev edilir.”

Muharrem İnce

”Bu hükümler ve miras hukukumuzun ilkeleri dikkate alındığında, Iş Bankası hisseleri üstünde başlatılan tartışmaların, doğrusu hukukla garanti altına dargın esas haklarımıza karşı başlatılan bir atak olduğunu görüyoruz.”

”ASIL GAYE GÜNDEMİ DEĞİŞTİRMEK”

”Böyle bir eylem, ilk olarak Türk Hukuk sistemi için bağlayıcı hükümleri içeren Anayasa’ya ve aşağıda imzamız olan bir milletlerarası sözleşmeye aykırıdır.” diye konuşan İnce, ”Iş Bankası hisseleri konusunda yeniden başlatılan tartışmanın başlıca amacının gündemi başkalaştırmak olduğu açıktır. Ekonomi ve dış politikada yaşanan çöküşün sonuçlarının gözlerden kaçırma gayreti içindeler. Toplumda biriken öfkenin, belli başlı hedefinden saptırılıp, öbür hedeflere yönlendirilmesi yöntemi bir kere daha devreye sokulmak istenmektedir.” dedi.

Herkesi Anayasal hakları olan mal edinme ve servet vazgeçme hakkına sahip çıkmaya çağıran Muharrem İnce, ”Malınız, mülkünüz ve bunları sonradan gelenlere vazgeçme hakkınız korkutma altındadır. Özellikle, hür mülkiyet edinme ortamında üreten ve şampiyon kesimin, böyle bir ihlal aleyhinde susması çağırmak, açılan bu yoldan yarın karşılarına çıkacak olumsuzlukları kabul etmesi demektir.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: