• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Moldova’ya Kimlikle Seyahat Dönemi Başlıyor

Moldova’ya Kimlikle Seyahat Dönemi Başlıyor

Daha önce vizesiz seyahatin sağlandığı Moldova’ya kimlikle yolculuk uygulaması için yasal işlem tamamlandı. Her iki ülke vatandaşları kimlikle seyahat edebilecek.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Moldova’ya bugünkü resmi ziyaretinin iki ülke ilişkileri açısından önemini değerlendiren Moldova’nın Ankara Büyükelçisi Bolboceanu, her iki ülke vatandaşlarının kimlikle seyahat edebileceğini belirtti.

24 YIL SONRADAN GERÇEKLEŞEN DEVLETE AIT ZİYARET

Erdoğan’ın Moldova ziyaretinin fazla önemli ve tarihi olduğunun altını çizen Bolboceanu, “24 sene sonra gerçekleşen resmi ziyaret esnasında yapılacak anlaşmalar, ikili ilişkilerimize stratejik anlam kazandırarak idareli, diplomatik, sosyo-kültürel alanında meslek birliğimizi güçlendirecek.” dedi.

İKİLİ TİCARET HACMİ YÜKSELDİ

Moldova ve Türkiye arasında 1 Kasım 2016’da yürürlüğe giren Hür Ticaret Anlaşması ile iki ülkeye de menfaat karşılayan iki taraflı ticari faaliyet hacminin artması için yeni kapılar açıldığına dikkati çeken Bolboceanu, “İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2017’de yüzde 22,47, bu yılın ilk 8 ayında da geçen yılın benzer dönemine kadar yüzde 7,2 arttı.” değerlendirmesinde bulundu.

ANLAŞMALARIN İMZALANMASI BEKLENİYOR

Bolboceanu, iki ülke aralarında imzalanan yatırım ve ticaret anlaşmalarının ikili ilişkileri geliştirdiğini açıklama ederek, “Ülkelerimiz arasındaki ticari ilişkilerde önemli bir öğe taşımacılıktır. Moldova ve Türkiye bu alandaki faaliyetleri basitleştirmek için adımlar atıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti çerçevesinde karayolu taşımacılığıyla ilgili bazı anlaşmalarının imzalanması bekleniyor.” diye konuştu.

İKİ ÜLKE ARASINDA KİMLİKLE SEYAHAT

Daha önce ortak vizesiz seyahatin sağlandığını hatırlatan Bolboceanu, “Moldova ve Türkiye aralarında kimlikle gezi uygulamasının başlatılması için yasal süreç tamamlamış oldu. İki ülkenin iş adamları, turistleri kimlikle gezi edecek. Böylelikle iki ülke arasındaki engelleri kaldırıyoruz.” dedi.

Büyükelçi Bolboceanu, Özgürlük Ticaret Anlaşması’nın daha etkin uygulanmasını sağlamak ve meslek adamları arasındaki diyaloğu kolaylaştırmak amacıyla Ankara’daki büyükelçiliğin bünyesinde, Ankara ve İstanbul’da Ticari Temsil ofislerinin kurulacağını da belirtti.

“YATIRIM YERINE GETIRMEK İSTEYENLERE YARDIMCI OLMAYA HAZIRIZ”

Ziraat Bankasının temsilcilerinin Moldova’yı ziyaret ettiğini kaydeden Bolboceanu, “Türk iş adamlarının Moldova’ya yatırım yapmalarını özendirme ediyoruz. Ülkemizde otel, restoran, misafir etme merkezleri açılmak isteyenlere asistan olmaya hazırız.” yorumunu yaptı.

Bolboceanu, yol yapımı konusunda Türkiye’deki şirketlerinin çok ileride olduğuna dikkati çekerek, onların Moldova’da kaliteli yollar inşa ettiğini söyledi.

Kültür alanında da meslek birliğinin sağlandığına işaret eden Bolboceanu, “Kültürümüzü ve tarihimizi birbirimize tanıtmalıyız. Bu hususta, kültür merkezlerinin kurulması ve işleyişiyle ilgili anlaşmaların yapılması öngörülmektedir.” dedi.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ KÖPRÜ: GÖKOĞUZLAR

Büyükelçi Bolboceanu, Moldova hükümetinin Gökoğuz Yeri’nin gelişmesi için zorunlu koşullarının sağlanmasını desteklediğini aktararak, “Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi, Moldova ve Türkiye arasında bir köprüdür. Gökoğuzlar, ikili ilişkilerinin gelişmesinde manâlı role sahiptirler.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moldova’da ve Gökoğuz Yeri’nde birçok projenin hayata geçirdiğini gösteren Bolboceanu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında TİKA yardımıyla tadilatı yapılan Moldova Cumhurbaşkanlığı binasının açılışı gerçekleştirilecektir.” şeklinde konuştu.

AVRUPA BİRLİĞİ ÖNCELİĞİMİZ

Bolboceanu, Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişini Moldova hükümetinin saygıyla karşıladığını dile getirerek, her iki ülke için de Avrupa Birliği’ne (AB) entegrasyonun öncelik olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin yaklaşık 4 milyon derme çatma göçmene sahip çıkmasını saygıyla karşıladığını dile getiren Bolboceanu, “Türkiye’de yaşanan siyasi olayları yakından takip etmekteyiz. Moldova, dehşet 15 Temmuz olaylarını ilk kınayan ülkelerden birisi oldu.” dedi.

Schengen Bölgesinde Düzenleme! AB Ülkelerine Vizesiz Seyahatte İzin Belgesi AlınacakSchengen Bölgesinde Düzenleme! AB Ülkelerine Vizesiz Seyahatte Müsade Belgesi Alınacak

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: