• DOLAR
  5,2839
  % -0,37
 • EURO
  6,0005
  % -0,06
 • ALTIN
  227,8397
  % 1,10
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Minik Derin hayata tutunmak için takviye bekliyor

Minik Derin hayata tutunmak için takviye bekliyor

İstanbul’da oturan reklam koordinatörü Emine Çevik ile muhasebeci Mehmet Çevik çiftinin kızları Derin Çevik’in kısa yaşamı, bir inanç ve umut hikayesi olarak yüreklere dokunuyor. 2014 yılında Antalya’da dünyaya gelen Derin’in beyninde, doğduktan 8 saat sonradan ‘kortikal displazi’ (Beyin korteksindeki nöronların olağandışı erken gelişimi sonucu ortaya çıkan hastalık) tespit edildi. Bunun üstüne Çevik çifti kızlarının tedavisi için Antalya’dan İstanbul’a taşındı. Her gün onlarca sara nöbeti geçiren, 6 aylıkken ameliyatla sağ beyninin büyük bölümü çıkarılan Derin, anneyle babasının inanç ve umuduyla hayata tutundu. Anne ve babasının çabaları sonucu oturmaya, dönerek istediği noktaya gidebilmeye, yatarken oturur pozisyona gelebilmeye, kollarının altından tutulunca adım atmaya ve ‘anne’, ‘baba’, ‘gel’, ‘abla’, ‘ağabey’ gibi sınırlı sözcükleri söylemeye başlayan Derin, şu anda ise kendisine uzanacak bir destek eli bekliyor.

Haftada 2 gün 40’ar dakikalık eğitim yetkisiz

Derin’in, devletin verdiği engelli raporuyla bir rehabilitasyon merkezinde haftada 2 gün 40’ar dakikalık eğitim aldığını gösteren Emine Çevik, “Bu eğitim yeterli yok. Biz destekliyoruz ama natürel bizim verdiğimiz destekle bir kurumda alınan destek aynı yok” dedi. Rehabilitasyon merkezinde Derin’e yürüme odaklı eğitim verildiğini belirten anne Çevik, şunları söyledi:

“Derin’in keza tavır terapistine gitmesi, bireysel eğitim alması gerekiyor. Bire bir söylev terapisinin 1 saatlik ücreti 300 TL. Biz kendi imkanlarımızla zaman zaman aldırıyoruz fakat fiziksel olarak yetkisiz kalıyoruz. Normalde bu tip çocukların günde 4-5 saat eğitim alması gerekiyor. Bizim istediğimiz, devletin sağladığı bu eğitimin saatlerinin artırılması. İnanıyoruz fakat bu çocuklar yeterli eğitim alabilseler daha iyi yerlere gelecekler.”

Beyninin adeta yarısı değil

Kızı için doktorların ‘Hiçbir şeyi yalnız yapamaz’ dediklerini anlatan Emine Çevik, şöyle devam etti:

“2015 yılında 9 saat süren ameliyatın sonunda Derin’in beyninin yaklaşık olarak yarısı bundan böyle yoktu. Ameliyatın gerisinde zorlu bir sürece girmiştik. İşimden ayrılmıştım. Zamanımın tamamını kızıma adamıştım. Ama katiyen umutsuzluğa kapılmadım. Fizyoterapi ve bizim çabalarımızla Derin’deki gelişmeleri görmek çok güzeldi. Derin bir hamur gibiydi, başını bile tutamıyordu. Gelişimi için yoğun çaba gösterdik. Derin’le birlikte anne- bebek danslarına katıldık. Derin aniden sosyalleşmeye başladı. Hiç göz kontağı kurmazken aniden ritim, hareketler ve benden aldığı güvenle mimikleriyle cevap vermeye başladı. Biz Derin’e olan inancımızı katiyen kaybetmedik.”

Kendisine söyleneni yapabiliyor ama yanıt veremiyor

4 takvim çabaları sonucu kızındaki yüksek hipotonisinin (adale gevşekliği) ciddi derecede azaldığını anlatan Emine Çevik, “Yalnızca vücudunun sol kısmını iyice sağ kadar aktif kullanamıyor. Derin yalnız başına oturabiliyor, dönebiliyor, kısa süreli de olsa destekle ayakta durabiliyor, eline bahşedilen ufak lokmaları ağzına götürüp yiyebiliyor, piyanonun tuşlarına dokunabiliyor, bizim söylediğimiz her şeyi yapabiliyor. Sadece konuşamadığı için bize cevap veremiyor ve kendisini ifade edemiyor. Derin’in algısı fantastik açık. Tatmin Edici fizyoterapi ve destekle gelişmeye açık bir çocuk. Buna inanıyoruz. Sadece ona uzanacak bir desteğe, bir ele ihtiyacımız var. Lütfen sesimizi duysunlar” diye konuştu.

9 aylık Mehmet Asaf ablasına çok iyi geldi

Doktorunun “Derin’e bir kardeş iyi gelebilir” sözleri üstüne geçen şubat ayında Mehmet Asaf adını verdikleri çocuklarının dünyaya geldiğini belirten Emine Çevik, “Biz bir kardeş düşünmemiştik, çünkü bütün zamanımı Derin’e veriyordum. Ama doktoru böylece söyleyince bir bebeğe daha karar verdik. Doğrusu Derin kardeşiyle birlikte daha iyi yol alıyor. Bizimle iletişimi daha iyileşti. Mehmet Asaf ablasına fazla şey kattı” dedi.

Kardeşi hareket ederken, gülerken Derin’in onu fazla özenle izlediğini anlatan anne Çevik, “Mehmet Asaf ise ablasının gözünün içine bakıyor. Yerde dururken dönerek ablasına gidiyor ve dizine yatıyor. Derin de kardeşini öpüyor. Biz bu gördüklerimize inanamıyoruz. öyle hoş gelişmeler ki bunlar” diye konuştu.

öne meydana çıkan haberler

F.Bahçe’de 2. dalga! Olaylar durulmuyor

Görünce elbiseleriyle suya girdiler

Burak ve Emre’den Arda Turan açıklaması!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: