• DOLAR
  5,2788
  % -0,00
 • EURO
  5,9724
  % 0,13
 • ALTIN
  224,6513
  % 0,22
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Milli İHA’larda yerli haberleşme dönemi

Milli İHA’larda yerli haberleşme dönemi

CTech, Türkiye’de geliştirilen İHA’lar ilk kez almak üzere, hem ulusal hem de uluslararası düzeydeki öteki askeri ve sivil hava araçlarında kullanılmak üzere hava uydu terminali için bir süredir çalışıyor. Şirket, yerli olarak geliştirdiği uydu haberleşme anteni ve modemi çalışmalarında sona geldi.

 

 

 

CTech Genel Müdürü Dr. Cüneyd Fırat, AA muhabirine, hava araçları için uydu terminali çalışmalarının 2013’ten bu yana gündemlerinde olduğunu söyledi.

Anka-S Programı’nın teknoloji kazanım yükümlüğü zarfında 2014’te Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) için prototip uydu haberleşme sistemi terminali geliştirmesine başladıklarını bildiren Fırat, bütçe sınırları dolayısıyla uydu terminalinin modemini yerli tasarladıklarını fakat hazır antenle çalışıldığını bildirdi.

Fırat, bu alandaki ihtiyaçları değerlendirdiklerini ve stratejik bir kararla daha iyi bir anten geliştirmeyi de gündemlerine aldıklarını vurgulayarak şöyle konuştu:

“Gelinen noktada, uydu terminalinin bileşenleri modem ve anteni yerli olarak tasarlayıp ürettik. Son olarak antenimizin laboratuvar testleri tamamlandı, ürünümüz sahaya da çıktı. Sahadaki bulgularımız hoş. Çalışmalarda elde edilen galibiyet dolayısıyla TUSAŞ bundan sonraki ‘Anka’larda yurt dışından uydu terminali karşılamak yerine yerli tedarikçiyle alıştırma niyetine girdi. Savunma Sanayii Başkanlığında da zaten böyle bir yaklaşma vardı. Bir ihale yapıldı, biz de önerge verdik ve ipi göğüsledik. TUSAŞ ile ‘Anka’larda yerli uydu terminali kullanımına yönelik uzlaşma yaptık. Teknoloji kazanım yükümlülüğünde geliştirdiğimizden biraz ayrı şeyler istiyorlar. Bunun için anten ve modemde bir takım değişiklikler olacak.”

Mevcut terminallerin 2 katı kapasitede

Fırat, Anka-S’ler için yurt dışından tedarik edilen sistemlerin saniyede 10 megabit kapasitede olduğunu oysa kendilerinden bunun 20 megabite çıkarılmasının istendiğini dile getirdi.

Anten çanağı genişliğinin gücü ve hızı doğrudan doğruya etkilediğine dikkati çeken Fırat, şunları söyledi:

“Daha artı kapasite elde etmeniz için anten çanağını genişletmeniz gerekiyor fakat bunun için İHA’da artı yer yok. Mühendislik kabiliyetleriyle bu kısıtların aşılması gerekiyor. CTech olarak bu konuda kendimizi ispatladık. Bundan sonraki hedefimiz Anka’da bu terminalleri uçarken görmek. Bu da yakın zamanda olacak. Temmuz ayında TUSAŞ ile sözleşmesi imzalandı. 20 megabitlik terminalleri Anka’ların kullanımına sunacağız. TUSAŞ ile testlerini tamamladığımız 10 megabitlik sistem için de görüşüyoruz. 10 megabit için daha seri olabileceğiz. Saniyede 20 megabit kapasiteli sistemleri gelecek yılın temmuz ayında İHA’lara entegre etmeyi hedefliyoruz. Bu sürede tasarım değişikliklerini yapacağız, üretimleri gerçekleştireceğiz, iç testlerimizi yürüteceğiz, sonradan TUSAŞ laboratuvarına vereceğiz. Onlar da İHA’yı uçurmadan önce 1-2 ay test edecekler. Halen araçların üstünde bulunan ve yurt dışından arz edilen 10 megabitlik sistemi ise 6-7 aylık bir egzersiz sonunda üretebileceğiz.”

Cüneyd Fırat, 2019’un yerli uydu terminallerinin Anka’da uçtuğu bir sene olmasını hedeflediklerini aktardı.

Akıncı’veya önerildi

CTech olarak bu ürünü yalnızca TUSAŞ veya Anka için planlamadıklarını vurgulayan Fırat, şunları kaydetti:

“Baykar kadar geliştirilen Akıncı İHA için de öneride bulunduk. Bizden özelliklerini istediler. Deneyde Kullanılan tanıtım yapmayı da planlıyoruz. Gönlümüz onlarla da kontrat yapmaktan yana. Yurt dışına da satmak yapmayı hedefliyoruz. Bu alandaki iddiamızı yeni ürün versiyonları ve ayrı platformlara karşın çözümlerle büyütmeyi hedefliyoruz.” 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: