• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Milli İHA’lara yerli anten

Milli İHA’lara yerli anten

Yerli ve ulusal projelerinin artmasıyla birlikte yeni haberler de gelmeye devam ediyor. Anka-S’nin yakın zamanda yerli uydu terminalleriyle devir yapması planlanıyor.

CTech, Türkiye’de geliştirilen İHA’lar öncelikle olmak üzere, keza milli ayrıca de milletlerarası düzeydeki diğer askeri ve sivil hava araçlarında kullanılmak üzere hava uydu terminali için bir süredir çalışıyor. Şirket, yerli olarak geliştirdiği uydu haberleşme anteni ve modemi çalışmalarında sona geldi.

İHTİYAÇLAR DEĞERLENDİRİLİYOR ÜSTÜNE İÇİN ÇALIŞILACAK

CTech tarafından yapılan açıklamada hava araçları için uydu terminali çalışmalarının 2013’ten bu yana gündemlerinde olduğu söylendi.

Anka-S Programı’nın teknoloji kazanım yükümlüğü kapsamında 2014’te Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) için prototip uydu haberleşme sistemi terminali geliştirmesine başladıklarını bildiren yetkili, bütçe sınırları dolayısıyla uydu terminalinin modemini yerli tasarladıklarını oysa hazırlanmış antenle çalışıldığını bildirdi.

bununla birlikte bu alandaki ihtiyaçları değerlendirdiklerini ve stratejik bir kararla daha iyi bir anten geliştirmeyi de gündemlerine aldıkları vurgulandı.

KAPASİTESİ MEVCUTLARININ 2 KESIN

Fırat, Anka-S’ler için yurt dışından tedarik edilen sistemlerin saniyede 10 megabit kapasitede olduğunu ama kendilerinden bunun 20 megabite çıkarılmasının istendiğini dile getirdi.

Anten çanağı genişliğinin gücü ve hızı direkt etkilediğine dikkati çeken Fırat, şunları söyledi:

“Daha artı kapasite elde etmeniz için anten çanağını genişletmeniz gerekiyor oysa bunun için İHA’da artı yer değil. Mühendislik kabiliyetleriyle bu kısıtların aşılması gerekiyor. Tasarım değişikliklerini yapacağız, üretimleri gerçekleştireceğiz, iç testlerimizi yürüteceğiz, sonra TUSAŞ laboratuvarına vereceğiz. Onlar da İHA’yı uçurmadan önce 1-2 ay test edecekler. Halen araçların üzerinde yer alan ve yurt dışından arz edilen 10 megabitlik sistemi ise 6-7 aylık bir çalışma sonunda üretebileceğiz.”

Milli İHA'lara yerli anten


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: