• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan ‘Yaz Tatili’ Açıklaması: Süresi Kısalabilir

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan ‘Yaz Tatili’ Açıklaması: Süresi Kısalabilir

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaz tatili süresiyle ilgili olarak, ‘Türkiye’nin yüzde 90’ı tarım toplumuyken yazın 3 aylık boşluğu bırakmışlar çünkü tarım yapılıyor. Meslek aksine dönmüş yüzde 80’i şehirleşmiş fakat bu takvim yine benzer kalmış temel çıkmaz bu. Değişebilir. derhal 180 meslek gününü derhal artmak gibi bir derdimiz değil. Önce yapı olarak bir iyileştirmeye gidelim. Ondan sonra orta vadede 180 çalışma günü Avrupa’daki gibi 200 gün olabilir’ dedi.

Ziya Selçuk konuşmasında şunları söyledi:

“YARIM İNSAN YETİŞTİRMEYELİM, BÜTÜN İNSAN OLSUN”

Eğitimde tümüyle sancısız bir değişim öngörüyoruz. Türkiye’de algısal olarak çoğu kez değişiklikler yapıldı ve bu çocukların sıkıntılı olmasına yol açtı. İstiyoruz fakat önümüzdeki üç yıl içerisinde neyin hangi aşamada olacağı kesin olsun. Net bir yol haritası olsun ve insanlar huzursuz olmasın istiyoruz.

Biz yarım insan yetiştirmeyelim, bütün insan olsun.

“YABANCI DİL MESELESİ SADECE MÜFREDAT MESELESİ DEĞIL”

Sayın cumhurbaşkanımızın üzerinde durduğu konulardan biri de bu. Kısa bir çözümümüz değil fakat iki senede üç senede gelmek istediğimiz bir yer var. Yabancı dil meselesi sadece bir müfredat meselesi yok. Tanıdık Olmayan dil bir iletişim aracı. Bizim çocukları alsak Hollanda’ya Fransa’ya götürsek yabancı dil öğrenirler mi öğrenirler. Çocuklarda sıkıntı yok seslenmek. Sistemde bir sıkıntı var. Bundan sonraki aşamada bizim esas hedefimiz sistem üstünde yeni bir yapı kurmak.Amacı değiştiriyoruz.

Ülke ölçeğinde 4 yıl içinde tüm yabancı dil öğretmenlerinin emin bir standarda gelmesi konusunda bir proje var. Yöntemlerde de bir değişim laf konusu.

YAZ TATİLİ KISALACAK MI?

Türkiye’nin yüzde 90’ı tarım toplumuyken yazın 3 aylık boşluğu bırakmışlar çünkü tarım yapılıyor. Iş aksine dönmüş yüzde 80’i şehirleşmiş ama bu yıllık yine benzer kalmış temel çıkmaz bu. Değişken. acilen 180 iş gününü hemen artmak gibi bir derdimiz yok. Önce yapısal olarak bir iyileştirmeye gidelim. Ondan daha sonra orta vadede 180 çalışma günü Avrupa’daki gibi 200 gün olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: