• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Yabancı Dil Neden Zorunlu Olsun?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Yabancı Dil Neden Zorunlu Olsun?

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tanıdık olmayan dil konusunun tek müşteri yaklaşımla çözülemeyeceğini söyledi ve “Bir Takım gruplar için tanıdık olmayan dil seçmeli olabilir, niçin zorunlu oluyor?” dedi. Bakan Selçuk, ders sayısının azaltılması teneffüs süresinin ise uzatılması gerektiğini açıklama etti.

“YABANCI DİL KONUSU FAZLA BOYUTLU BİR MESELE”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yabancı dil eğitimine değinen Selçuk, “Yabancı dil konusu fazla boyutlu bir mesele. Hoca niteliği, müfredat meselesi, çocukların dile maruz kalma ortamlarının çeşitlendirilmesi gibi birçok bağlamsal etmen var” dedi.

“YABANCI DİL NEDEN GEREKLI DİL OLUYOR”

Sorunun tek müşteri yaklaşımla çözülemeyeceğini ifade eden Selçuk, “Biz genel olarak tek alıcı yaklaşımdan kaçınıyoruz. Kimin neye ihtiyacı var? Bir Takım gruplar için yabancı dil seçmeli olabilir, niçin zorunlu oluyor?” ifadelerini kullandı.

“BELIRLI KESİMDE HAZIRLIK SINAVI OLABİLİR”

Bakan Selçuk, şöyle devam etti: “Açiklanmiş bir kesimde hazırlık sınıfı olabilir lakin bütün Türkiye’de olabilir. Kayitli sınıflarda vakit fazla artacak fakat belirli sınıflarda azalacak. Dersleri toplayıp yoğunlaştırılmış bir dönemde verebilir miyiz? Bu konuyla ilgili senaryolarımız var.”

“DERS SAYISI KAYDA DEĞER MİKTARDA AZALACAK”

Okullardaki ders sayılarının dünya ortalamalarının üstünde olduğunu belirten Selçuk, planlanan sistemi şöyle anlattı: “Temel dersler ve alan dersleri olacak. Çocuk nereye yönelecekse onun derslerini alacak. Büyük ülkelerde lisede 5-6 ders var. Bizde ders sayısı 15’e yakın. Hangi alana giderse hangi ders kümesini alır, bununla ilgili senaryolarımız var. Biz bunu STK’larla, bilim insanlarıyla, velilerle konuştuk. Bunu topluma mülk edebilmek için daha fazla hitabe ihtiyacı içerisindeyiz. Tam yarı yarıya inecek çağrıda bulunmak çok dürüst değil. Kayda Değer miktarda azalacağını ifade ediyoruz. Rakam şudur diye net şekilde ortaya koymadık.”

TENEFFÜS SÜRESİ UZATILMALI

Ziya Selçuk’un altını çizdiği konulardan biri de teneffüs süreleri oldu. Teneffüs süresinin öğrencinin öğrenme süreci içerisindeki önemine işaret eden Selçuk, “Bu yapı sürecinde çocuklarımızın daha nitelikli eğitim almaları için teneffüs sürelerinin artması var. Teneffüs bizim en iyi derslerimizin aralarında. Gençlik ve Spor Bakanlığımızla müşterek çalışmalar planlıyoruz. Bizim de bir bilimsel metedolojiden gelen insanlar olarak şu dek dakika olacak diyemeyiz. Veriye bakarız. Öğretmen ve öğrenci açısından can sıkıntısı olmaması lüzumlu. Bu yıl başlasaydık can sıkıntısı ile karşılaşabilirdik. Pilot bögelerle yapacağız. Ani şansın dönmesi yapmadan bu süreci ortaya kurmak gerekiyor. Kasıt bütün bir çocuk yetiştirmek. Yalnızca akademik sorulardan oluşan derslerle muhatap kıldığımızda çocuğun duygu gelişimi eksik kalıyor” biçiminde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: