• DOLAR
  5,3121
  % 0,63
 • EURO
  6,0105
  % 0,77
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Milli Eğitim bakanı Selçuk’tan yaz tatili açıklaması

Milli Eğitim bakanı Selçuk’tan yaz tatili açıklaması

54645

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk CNN Türk’te Hakan Çelik’in sunduğu Hafta Sonu programının konuğu oldu. Eğitim gündemine ilişkin manâlı talimat yaptı. O açıkalmaların da en fazla merak edileni kesinlikle 3 aylık yaz tatili ile ilgili olanı oldu.

TARIM TOPLUMUNDAN KALMA BİR DILEKÇE

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk. Ziya Selçuk yaz tatili süresiyle ilgili olarak bu uygulamanın geçmişte, tarım toplumu olan bir Türkiye’nin unsuru olduğu, günümüzdeki şehirci toplum yapısına uymadığını belirterek değişim yapılabileceğine uyarı çekti.

Selçuk “Türkiye’nin yüzde 90’ı tarım toplumuyken yazın 3 aylık boşluğu bırakmışlar çünkü tarım yapılıyor. Iş tersine dönmüş yüzde 80’i şehirleşmiş lakin bu yıllık yine benzer kalmış esas çıkmaz bu. Değişken. derhal 180 iş gününü hemen artırmak gibi bir derdimiz yok. Önce yapı olarak bir iyileştirmeye gidelim. Ondan sonradan orta vadede 180 çalışma günü Avrupa’daki gibi 200 gün olabilir” dedi.

Milli Eğitim bakanı Selçuk’tan yaz tatili açıklaması

YABANCI DİL EĞİTİMİ

Milli Eğitim Bakanı Selçuk tanıdık olmayan dil öğrenimi meselesiyle ilgili de açıklamada bulundu. Öğrenime ilişkin sistemin, müferdatın değiştirileceğine dikkat çeken Selçuk, “Yabancı dil meselesi sadece bir müfredat meselesi değil. Tanıdık Olmayan dil bir irtibat aracı. Bizim çocukları alsak Hollanda’ya Fransa’ya götürsek tanıdık olmayan dil örenirler mi öğrenirler. Çocuklarda can sıkıntısı yok çağırmak. Sistemde bir bıkkınlık var. Bundan sonraki aşamada bizim temel hedefimiz sistem üstünde yeni bir inşa ayarlamak. Amacı değiştiriyoruz. Ülke ölçeğinde 4 sene içinde bütün tanıdık olmayan dil öğretmenlerinin belli bir standarda gelmesi konusunda bir proje var. Yöntemlerde de bir değişiklik söz konusu.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: