• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
MHP Genel Başkanı Bahçeli’den, rahip Brunson açıklaması

MHP Genel Başkanı Bahçeli’den, rahip Brunson açıklaması

Bahçeli’nin yazılı açıklaması şöyle:

“ABD’li Papaz Pastör Andrew Brunson davası Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden birisi olarak aylardır siyasi tartışmaların, yasal gerilimlerin, ABD’yle yaşanan cepheleşmelerin odak noktası haline gelmiştir. Devam edegelen yasal ve siyasi işlem herkesin gözü önünde vuku bulmuştur. Laf konusu Papaz 2016 yılının Ekim ayında hudut dışı edilmek amacıyla önce gözaltına küskün, ardında da 9 Aralık 2016 tarihinde üzerine atılı vahim ve ciddi suçlamalardan dolayı tutuklanmıştır.”

“Ayrıca 2018 yılının Mart ayında hakkında tanzim edilen iddianame kabul edilmiş, ne var ama 18 Temmuz 2018 tarihinde de yurt dışına çıkış yasağı uygulamasına karar verilip konut hapsi yaptırımıyla tahliyesi kararlaştırılmıştır. Papaz Brunson; terör örgütleri FETÖ ve PKK adına kabahat işlediği, casusluk yaptığı iddialarıyla İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmış ve hakkında bugün karar verilmiştir.”

“Buna göre Brunson’un konut hapsi ve yurt dışı yasağı kaldırılarak 3 sene 1 ay 15 gün ceza verilmiş, yattığı süre göz önüne alınıp tahliyesi sağlanmıştır. Milliyetçi Hareket Partisi kesinlikle adalet kararına hürmet duymaktadır. Ama Papaz Brunson’un tahliye kararı ulusal vicdanı rahatsız ve tedirgin etmiştir. Açıklama değiştiren rahat ve satın küskün tanıklar, davanın savcısında yapılan şartların değişmesi soru işaretlerini güçlendirmiş, şaibeleri arttırmıştır. Türkiye aleyhine faaliyetlerin merkezinde yer alan, terör örgütleriyle iletişim ve iltisakı saptama edilen bir şahsın siyasi zorlama ve şantajlarla özgür bırakılması geldiğimiz bu aşamada düşündürücü, bir o kadar da esef vericidir.

İzmir 2.Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına bir üst mahkemede itiraz yargı ve süreci doğal olarak vardır, şüphesiz bu tedarik edilmek durumundadır.”

“Rahip Brunson davasının ayrıca hukuki keza de siyasi boyutlarının varlığı her türlü izahtan varestedir. Hukuken sancılı ve sakat bir seyir izleyen mezkur davanın bilhassa ABD göre Türkiye’ye yönelik tehdit ve baskı aracına dönüştürüldüğü, siyasi ve idareli operasyonların bahanesi olarak görüldüğü herkesin malumudur.”

“ABD Başkanı Trump ve yardımcısı Pence’in dozajı giderek gelişen yaptırım tehditleri, sabır ve tahammül ölçülerini aşan husumet doymuş izah etme ve mesajları Brunson davasını gölgelemiş, meseleyi hukuki içerikten ziyade siyasi uyuşmazlık ve çatışma konusu hüviyetine büründürmüştür. Papaz Brunson, kabul edilemez ve vicdan sahibi her insanımızın itiraz ettiği karanlık bir sürecin sonunda serbest kalmıştır.” 

“Anlaşılan odur ki, Papaz bugün akşam saatlerinde ABD’ye gitmek üzere yola koyulacaktır.

ABD’nin Türkiye’ye bakışında esas siyasi ve diplomatik silaha dönüşen Papaz Brunson davasının neticeleri itibariyle ne getirip ne götüreceğini yakın zamanda görmek ve idrak etmek muhtemel olacaktır.”

“ABD için manalı ve vazgeçilmez olan Papaz Brunson’un özgürlük kalması, Trump yönetimine siyasi ve ahlaki olarak ikame ve telafisi muhtemel olmayan sorumluluklar da yüklemiştir.

Bu kapsamda ABD’nin önünde iki seçenek vardır ve çok nettir: Ya FETÖ elebaşını veya FETÖ’nün tepe isimlerinden birisini Türkiye’ye verecekler; ya da Halkbankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın iadesini sağlayacaklardır.”

“Papaz Brunson ABD’ye hareket ettiği anda bu ülkenin iadesi ahlaken ve hukuken mecbur olan isimler de bununla beraber ülkemize gönderilmelidir. Papaz Washington’a ulaştığında mesela FETÖ’cüler, mesela Hakan Atilla eşzamanlı şekilde Ankara’da olmalıdır. Zamanlama itibariyle herhangi bir terslik doğmamalıdır.” 

“Elzem ve acele gördüğümüz bu iki taraflı takasın menfi veya müspet olması iki ülke arasındaki ilişkilerin seyir ve sürecini direkt tayin edecektir. Türkiye Cumhuriyeti bağımsızlık ilkelerine dayalı bağımsız bir hukuk devletidir. Rahip Brunson davasının hukuki sakatlıkları bir yana, siyasi olarak Türkiye’nin talep ve beklentilerini karşılayacak bir mana ve muhtevaya kavuşması en arkadaş canlısı dileğimizdir. Aksi halde kaybeden Türkiye olacaktır. Buna da hiç kimsenin, hiçbir gücün hakkı yoktur, haddi olmayacaktır.

öne çıkan haberler

Görünce elbiseleriyle suya girdiler

Cengiz Ünder için rekor ödenti!

Mutlaka ellerinizi yıkamanız gereken 8 koşul

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: