• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Metiner’den Brunson’ın Serbest Kalmasını Eleştirenlere Sert Sözler: Erdoğan Düşmanı Mankurtlar

Metiner’den Brunson’ın Serbest Kalmasını Eleştirenlere Sert Sözler: Erdoğan Düşmanı Mankurtlar

İzmir’de ‘FETÖ ve PKK namına kabahat işlediği’, casusluk yaptığı iddiasıyla tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson hakkında ‘örgüt içi hiyerarşik yapıda olmamasına rağmen örgüt üyeliği’ suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.

METİNER’DEN SERT SÖZLER

Brunson’ın hakkındaki ‘yurt dışına çıkış yasağı’ ve ev hapsi kararları da kaldırılarak tahliye edilmesini değerlendiren eski AK Parti Milletvekili ve Star yazarı Mehmet Metiner, “Brunson özgür bırakılmalı’ diyenlerin derhal derdi ne?” ifadesini kullanarak, “Mahkemenin Brunson kararı üzerinden Erdoğan’ı ve yargımızı maksat tahtasına oturtanların argümanları öbür bile olsa umulan odakların değirmenine su taşıdıkları bariz” diye yazdı.

İşte Metiner’in yazısındaki ilgili kısım;

Dün Brunson mahkemesi başlamadan önce şöyle bir tivit attım:

“İçimdeki ses Brunson üzerindeki adli denetim şartının kaldırılacağını söylüyor.”

Duruşma başladı. Tanıklar açıklama değiştirdiler. Savcı mütalaasını açıkladı:

“Adli yoklama kararlarının kaldırılması ve örgüt üyeliği suçundan 5-10 yıl hapis verilmesi.”

“İÇİMDEKİ SESE GÜVENİYORUM”

Bu satırları yazdığımda henüz mahkeme heyeti kararını açıklamamıştı. İçimdeki sese güveniyorum.

O ses azıcık daha ileri giderek diyor oysa:

“Bak dediğim çıkacak. Mahkeme heyeti tanıkların değişen ifadeleri vs dolayısıyla ortaya çıkan yeni duruma bakarak öngörülen cezanın en alt miktarında karar kılacak. Bu durumda Brunson içerde yattığı süre göz önünde bulundurularak özgür bırakılacak.”

Daha ben bu yazıyı bitirmeden mahkeme kararı düştü medyaya. İçimdeki ses her yerde baş kaldırdı: “Dediğim gibi çıktı. Oysa sen o twiti atarken bile temkinliydin.”

Haklıydı. Ne olur ne olmaz diye ihtiyatlı davranayım istedim. Sonuçta delege olarak atanma yapmış bir siyasetçiydim. Her lafımın altında öbür bir amaç arayan o çakalları da düşünmeliydim. İçimdeki sese güveniyordum. Lakin gelebilecek eleştirileri de düşünmüyor değildim. Kendileri her gün her tahmin konusunda atıp tutan o çakallar öngörümün doğru çıkması halinde neler diyeceklerdi acaba?

Mehmet Metiner

“TWEET’LERİ ELİM TİTREYEREK ATTIM”

“Önceden bildiğine tarafından…” diye başlayan suçlamaları şahsımı aşan suçlamalara dönüşecekti. O yüzden elim titreyerek atmıştım o twiti. mahkeme kararı öngördüğümün tersine çıksaydı bu defa aynı güruh “Attıkça atıyor!” tarzında edepsiz saldırılarda bulunacaklardı.

Neyse olan oldu. Bağımsız yargı kararını verdi. Bize düşen bu karara siyasi bir gölge düşürmemektir. Brunson’un tutuklanmasında nasıl fakat siyasi iradenin dahli yahut hür bırakılmasında da dahli yoktur. Brunson siyasi iktidarın ABD ile yaptığı pazarlık neticesinde özgürlük bırakılmış değildir.

“ERDOĞAN’IN YENİLGİSİ YOK”

ABD yargısı ne kadar egemen ise bizim yargımız da böylece bağımsızdır. Brunson’un özgür bırakılmasını “Erdoğan’ın yenilgisi” ya da “Boyun eğmesi” olarak değerlendirenler ayrıca Başkan Erdoğan’a ayrıca de Türkiye yargısına önemli adaletsizlik etmiş olurlar.

Erdoğan’ı tanıyanlar bilirler ancak o asla dayatmalara gelmez. Türk yargısı da önündeki delillere bakarak karar verir. Başkan Erdoğan’ın Brunson davasına karşın siyasi değerlendirmelerini dürüst temelde kavramak gerekli. Erdoğan “Ver papazı al papazı!” şeklinde kabaca özetlenen bir anlama içinde olmamıştır. Brunson davası üzerinden Amerika’nın çifte standardına karşın siyasi eleştiri getirmiştir.

Bu bağlamda dediği şu olmuştur: “Sizde bir papaz var. Ülkemizdeki darbenin arkasındaki bu papazı size sunduğumuz onca delile karşın koruyordunuz. Sorduğumuzda da ‘Bizde egemen yargı var, karışamayız!’ diyorsunuz. Bizde de bağımsız yargı var. Brunson davasına karışamayız.”

“KENDİ ÜLKELERİNE KARŞI MANKURTLAŞMIŞ TİPLER”

Brunson’un özgür bırakılması kararından sonradan “Vermediler papazı, aldılar papazı!” şeklinde manşet atan marazi Erdoğan düşmanları, doğrusu kendi ülkelerine aleyhinde Mankurtlaşmış tiplerdir.

“Brunson bırakılmalı!” diyen koro dün tutukluluğu üzerinden Başkan Erdoğan’a saydırıyorlardı edepsizce. Bugün de salıverildiği için saydırıyorlar.

Sahi siz ne biçim insanlarsınız ya? Amerikan yargısına methiyeler dizen benzer koro sıra Türk yargısına geldiğinde saydırdıkça saydırıyorlar. “Brunson bırakılmalı. Türk-Amerikan ilişkileri normalleşmeli!” diyerek Türk yargısına telkinde bulunanlar bugün Başkan Erdoğan’ın talimatıyla yargının Brunson’u salıverdiğini söyleyerek başka bir telden çalıyorlar!

Ayıp ayıp! “Brunson bırakılırsa döviz düşer!” diyenler nerdesiniz? Döviz düşmedi. Tersine düştüğü yerden kafasını kaldırdı. Herkes bilsin fakat Brunson davasını siyasallaştıran taraf Trump yönetimi oldu. üstelik içerdeki marazi Erdoğan düşmanı Mankurtlar!

“UMULAN ODAKLARIN DEĞİRMENİNE SU TAŞIYORLAR”

Biz defalarca şunu söyledik: Brunson bir . Tıpatıp gezideki ağaç gibi. Ne döviz düşecek ne de ABD’nin Erdoğan liderliğindeki bağımsız Türkiye’ye yönelik hamleleri son bulacak! Mahkemenin Brunson kararı üzerinden Erdoğan’ı ve yargımızı hedef tahtasına oturtanların argümanları ayrı bile olsa umulan odakların değirmenine su taşıdıkları bariz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: