• DOLAR
  5,3312
  % 0,24
 • EURO
  6,0463
  % 0,09
 • ALTIN
  227,0015
  % 0,05
 • BIST
  103.168
  % 0,66
Meteoroloji Uyardı: Kasım Ayında Pastırma Sıcakları Geliyor

Meteoroloji Uyardı: Kasım Ayında Pastırma Sıcakları Geliyor

Pastırma sıcakları geliyor. 15 gün etkin olması beklenen pastırma sıcakları, Kasım ayının ilk günlerinde başlayacak ve hava sıcaklığını 6-7 derece artıracak. Bugün ise Marmara, Ege ve Akdeniz için yağış uyarısı yapıldı.

ESAS OLARAK KAYSERİ VE ÇEVRESİNDE MEYDANA GELİYOR

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Orhan Şen, pastırma sıcağının oluşması için gece ve gündüz sıcaklıkları arasındaki farkın 20 derece olması gerektiğini belirterek, “Pastırma sıcaklıkları esas olarak Kayseri ve çevresinde meydana geliyor. Batı’da olmaz. Çünkü gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkı azdır. Arkasından da kış mevsimine geçilir” dedi.

EN BARIZ ÖZELLİĞİ GECELERİ GÖKYÜZÜNÜN AÇIK OLMASI

Pastırma sıcaklarının olduğu dönemde gündüzlerin sıcak, gecelerin ise ayaz olduğunu ifade eden Meteoroloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Köse de, en bariz özelliğinin geceleri gökyüzünün açık olması, sabahtan ise sis ve pusun görülmesi olduğunu söyledi.

MARMARA, EGE, AKDENİZ VE İÇ ANADOLU’DA SAĞANAK YAĞIŞ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü kadar yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara, İç Ege, Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu ile Mersin, Bolu, Tokat, Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Hakkari, Adıyaman ve Gaziantep çevreleri ile Van’ın güney kesimlerinin yerel almak üzere sağanak ve gök curcunalı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

SABAHTAN SAATLERİ İÇİN SİS UYARISI

Sabah saatlerinde Marmara’nın güney ve doğusu ile Kütahya, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde yer yer pus ve sis hadisesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Akdeniz ile İç Anadolu’nun doğusunda yer yer yoğun; İç Anadolu’nun batısı, Doğu Anadolu’nun batısı, Batı ve Orta Karadeniz ile zamanla Marmara’nın doğusunda düşük yoğunlukta toz taşınımı bekleniyor.

SICAKLIKLAR MEVSİMNORMALLERİ CİVARINDA

Hava sıcaklığında manâlı bir değişiklik beklenmiyor, mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle kuzey, Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu bölgelerde batı ve güneybatı yönlerden hafif arada bir orta kuvvette eseceği varsayım ediliyor.

TOZ TAŞINIMINA KARŞI ITINALI OLUN UYARISI

Toz taşınımı konusunda uyarıda yer alan Meteoroloji şu açıklamayı yaptı:

“Toz taşınımının Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Akdeniz ile İç Anadolu’nun doğusunda yer yer yoğun; İç Anadolu’nun batısı, Doğu Anadolu’nun batısı, Batı ve Orta Karadeniz ile zamanla Marmara’nın doğusunda düşük yoğunlukta olacağı varsayım ediliyor. Toz taşınımı hadisesinin sebep olacağı bakış mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma, yağış alan yerlerde balçık şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşısında ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: