• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Merkez Bankasına Ortadoğu Desteği! İşte Doları Düşüren Neden

Merkez Bankasına Ortadoğu Desteği! İşte Doları Düşüren Neden

Merkez Bankası politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 24’te sabit tuttu. Bir önceki toplantıda 6,25 puan artırıma dışarı giden Merkez’in bu kararının arkasında dolar 5,73’ten 5,62’li seviyelere geriledi. Faiz düştü Borsa İstanbul yükseldi.

İKİ FARKLILIK VAR

Habertürk’te bulunan habere tarafından, Merkez’in Para Politikası kararının özet metninde önceki metne kadar iki çeşitlilik vardı. Ancak bunlar da çok büyük farklılıklar değil. Bunlardan ilki önceki metinde “Dış istek gücünü korumakla birlikte iç talepteki yavaşlama hızlanmaktadır” cümlesi yerine bu kez, “Dış istek gücünü korumakla birlikte mali koşullardaki sıkılaşmanın etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam etmektedir” denildi. Yani yalnızca iç istek değil tüm ekonomide yavaşlama olduğuna dikkat çekildi.

ENFLASYON KONUSUNDA DAHA İYİMSER

İkinci çeşitlilik ise bir önceki metinde “İç talep koşullarındaki yavaşlamaya karşın fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma enflasyon görünümünde yukarı yönü olan risk oluşturmaya devam etmektedir” denilerek dinç bir finansal sıkılaştırma yapıldığına değinilmişti. Fakat bu kez iç talepteki düşüşün enflasyonu aşağı çekeceğine vurgu yapılarak “İç talep koşullarındaki zayıflamanın enflasyon görünümündeki bozulmayı kısmen sınırlayacağı düşünülse de fiyatlama davranışlarına dair yukarı yönlü riskler devam etmektedir. Bu çerçevede Komite, sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir” denildi. Yani enflasyon beklentisinde daha iyimser bir anlatım gerçekleştirildi.

KURU PİYASAYA GİREN FON DÜŞÜRDÜ

Ancak kurdaki düşüşü Merkez’in bu kararı yok PPK kararının anında ardındaki piyasaya giren bir fonun gerçekleştirdiği açıklama edildi. Bu fonun Ortadoğu kökenli olabileceği piyasada kulislerde konuşuluyor. Fonun Merkez kararını beklediği ve anında peşinde herhangi tehlikeli bir şart (faiz indirimi ya da buna dikkat çekici eden tanımlama) görünmemesi sonucu işlemlerini gerçekleştirdiği kaydediliyor.

Merkez Bankasının Faiz Kararı Sonrası Doların İlk TepkisiMerkez Bankasının Faiz Kararı Sonrası Doların Ilk Tepkisi Merkez Bankası Faiz Kararını AçıkladıMerkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: