• DOLAR
  5,3119
  % 0,54
 • EURO
  6,0254
  % 0,47
 • ALTIN
  229,2715
  % 0,16
 • BIST
  102.415
  % 0,66
Memurun Fazla Mesai Ücretine Zam Yapıldı

Memurun Fazla Mesai Ücretine Zam Yapıldı

2019 yılı Merkezi Idare Bütçe Kanunu Teklifi verilerinden derlenen bilgilere kadar, memurların saat başı artı alıştırma ücreti, yeni yılda yüzde 8,1 artış gösterecek. 1 lira 97 kuruş olan saat başı pozitif mesai ücreti, 1 Ocak 2019’dan itibaren 2 lira 13 kuruş olarak uygulanacak.

Bakanlıkların özel kalem müdürlüklerinde çalışan personele ve makam şoförlerine ayda 90 saati, genel müdürlüklerin merkez teşkilatlarında görevli şoförlere de yeni yılda 60 saati geçmemek üzere 2,08 lira yerine 2,25 lira fazla mesai ücreti ödenecek.

Her makam için aylık toplam 450 saati geçmemek kaydıyla komite başkanı (Bakanlıklar), genel müdür ve daha üst birim yöneticileri, strateji geliştirme başkanı, vali, general ve amiral rütbesini haiz elde etmek kaydıyla Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, zorlama komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığındaki daire başkanı ve daha üstteki birimlerin yöneticileri, rektör, büyükşehir ve il belediye başkanlarıyla çalışan personel de yine ayda 90 saati geçmemek üzere makam onayına istinaden saat başına 2,25 lira pozitif alıştırma ücreti alacak.

ÖTEKI POZITIF MESAİ ÜCRETLERİ

Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı yurtlarla üniversitelere alt yurtlarda atama yapan personelden gerçekleştirdikleri artı egzersiz karşılığında kendilerine izin verilme imkanı bulunmayanlara da ayda 90 saati aşmamak kaydıyla yeni yılda 2,13 lira ilave alıştırma ücreti ödemesi yapılacak.

Anadolu Üniversitesi dışındaki diğer yükseköğretim kurumları kadrolarında ödev yapan personelden, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesince düzenlenen akademik danışmanlık ve yüz yüze eğitim hizmetlerinin yürütülmesine yardımcı olmak üzere olağan çalışma saatleri dışarıda görevlendirilen ve aslında görev yapan personele ayda 60 saati aşmamak üzere saat başına 3,68 lira ödemede bulunulacak.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Zelzele Araştırma Enstitüsünde çalışan (110 kişiyi geçmemek üzere) personelden fazla egzersiz karşılığında kendilerine müsade verilme imkanı bulunmayanlara, ayda 60 saati geçmemek üzere saat başına 2,13 lira ödenecek.

Mesleki ve teknik eğitim bölgesinde yer alan meslek yüksekokullarıyla ilişkilendirilen ve teknik ortaöğretim kurumlarında atama yapan Milli Eğitim Bakanlığı yönetimle ilgili personeline, hukuki çalışma saatinin bitiminden sonra sahiden yaptıkları pozitif mesai için ayda 100 saati geçmemek kaydıyla saat başına 3,68 lira ödemede bulunulacak.

YURT İÇİ GÜNDELİKLER DEĞİŞMEDİ

Harcırah Kanunu uyarınca verilecek yurt içi gündelik ve tazminat tutarları da belirlendi. Yeni yılda TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcılarına ödenecek yurt içi gündelik tutarı 67,40 olarak korundu.

Anayasa Mahkemesi Başkanı, Genelkurmay Başkanı, bakanlar, milletvekilleri, zorlama komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Sahil Emniyet Komutanı, Cumhurbaşkanlığı Yönetimle Ilgili İşler Başkanı, TBMM Genel Sekreteri, orgeneraller, oramiraller, Yargıtay, Danıştay, Uyuşmazlık Mahkemesi ve Sayıştay başkanları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı, Diyanet İşleri ve Yükseköğretim Kurulu başkanlarının yurt içi gündeliği de 61,50 lira olarak devam edecek.

En alt kademedeki memura ödenen 38,75 liralık gündelik de değişmedi.

2019 Merkezi Idare Bütçe Teklifi’ne kadar değişik kamu görevlilerinin yeni yıldaki yurt içi gündelikleri şöyle olacak:

Türkiye Büyük Halk Müziği Meclisi Başkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcıları 67,40

Tüzük Mahkemesi Başkanı, Genelkurmay Başkanı, bakanlar, milletvekilleri, şiddet komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Sahil Güvenlik Komutanı, Cumhurbaşkanlığı Idari İşler Başkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreteri, orgeneraller, oramiraller, Yargıtay, Danıştay, Uyuşmazlık Mahkemesi ve Sayıştay başkanları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı, Diyanet İşleri ve Yükseköğretim Kurulu başkanları 61,50

Memur ve hizmetlilerden;

Ilave göstergesi 8000 ve daha yüksek olan kadrolarda bulunanlar 51,60

Ek göstergesi 5800 (dahil)-8000 (hariç) olan kadrolarda bulunanlar 48,15

Ilave göstergesi 3000 (dahil)-5800 (hariç) olan kadrolarda bulunanlar 45,20

Aylık/kadro derecesi 1-4 olanlar 39,85

Aylık/kadro derecesi 5-15 olanlar 38,75

Arazi Üstünde Çalışanlara Verilecek Tazminatlar (Madde 50)

50’nci maddenin 1, 2, 3, 4 ve 5. Bentlerindeki Personel Kadro derecesi 1-4 olanlar 15,80 TL alacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: