• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Meksika’da 13,3 Milyar Dolar Değerindeki Yeni Havalimanı Projesi İptal Ediliyor

Meksika’da 13,3 Milyar Dolar Değerindeki Yeni Havalimanı Projesi İptal Ediliyor

Meksika’da yazın düzenlenen seçimleri kazanarak ülkenin yeni devlet başkanı seçilen solcu lider Andrés Manuel López Obrador, başkent Mexico City’ye yapılması planlanan 13,3 milyar dolar değerindeki yeni havaalanı projesinin iptal edileceğini duyurdu. Obrador, Meksika’da Perşembe’den Pazar’a değin dört gün süren halk oylaması sonuçlarına kadar, 1 Aralık’ta göreve başlayacak hükümetinin projeye son verme kararı aldığını açıkladı.

REFERANDUM TARTIŞMA YARATMIŞTI

Halihazırda inşaatına başlanan proje yerine, şehrin kuzeyinde bulunan bir askeri üsse bir terminal ve iki yolcu pisti daha inşa edilmesi planlanıyor. Referanduma katılan 1,07 milyon Meksikalı’nın yüzde 70’i, ülkenin en büyük altyapı projelerinden biri olması beklenen yeni havalimanına ‘Hayır’ dedi. Referandum, havalimanının teknik özelliklerinin halka sorulması ve katılımın Meksika seçmen sayısının yüzde 1’iyle sınırlı kalması açısından kavga yaratmıştı.

PESO VE HİSSE SENETLERİ DEĞERINDE KAYBETTİ

Obrador’un bu kararını açıklamasının peşinde Meksika’nın para birimi peso dolara karşı yüzde 4,2 değerinde kaybetti. Bu Nedenle peso, Donald Trump’ın ABD’nin başkanlık seçimlerini kazanmasının arkasında en büyük jurnal düşüşünü kaydetmiş oldu. bununla birlikte peso, Obrador’un başkan seçilmesinin ardındaki elde ettiği bütün kazançları sildi. Ülkenin önde gelen hisse senetleri endeksi ise 2016’dan beri minimum seviyesine gerileyerek yüzde 4’den daha büyük bir kayıp yaşadı.

MEKSİKA’YA PAHALIYA MÜLK OLABİLİR

Kanunsuzluk karşıtı bir kampanya yürüten Obrador, projenin vergi mükelleflerinin parasını boşuna harcayacağını ve alternatif projenin yalnızca 5 milyar dolara mülk olacağını söylemişti. Ama İspanya’nın büyük bankalarından BBVA’nın hesaplamalarına göre yeni projenin iptali 10,5 milyar dolara mal olabilir. BBVA analistleri bununla birlikte bu kararın merkez bankasının faizleri artırmasına yol açabileceğini öne sürüyor. JPMorgan Chase analistleri ise Meksika’nın 2019 için çoğaltma tahminlerini yüzde 2,4’den yüzde 1,9’a düşürdü.

MEVCUT HAVALİMANI ESKİDİ

Meksika’nın şu anki havaalanı olan Benito Juarez’in hizmet vermekte güçlük çektiğine ve adamakıllı eskidiğine dikkat çekiliyor. Bu havaalanı geçen sene Latin Amerika’nın en yoğun havalimanı olmuştu.

Yeni havalimanı projesinin iptal edilmesi en çok projenin finansmanı için ihraç edilen 6 milyar dolar değerindeki bonolar yüzünden endişe yaratıyor. Obrador, yatırımcılara geri ödeme yapılması için yeteri değin fon olduğunu söylese de bu durumun tanıdık olmayan yatırımcı güvenine hasar verebileceği aktarılıyor.

Meksika’nın görevdeki devlet başkanı Enrique Pena Nieto ise havalimanı projesinin iptal edilmesinin, proje finansmanında kullanılan bonoların geri ödenmesi anlamına geldiğini, bunun da ekstra fon gerektirdiğini söyledi. Nieto, görevde kaldığı vakit boyunca havaalanı projesinin inşasına devam edileceğini söyledi.

ÜLKENİN VARLIKLI İSİMLERİ PROJENİN ARKASINDA

Yeni havalimanının üçte biri inşa edilmişti. Projeden sorumlu olan şirket, kendilerine bir emir gelene kadar inşaata devam edeceklerini açıkladı. Yeni havaalanı projesinin ardında ülkenin en varlikli iş insanları ve yatırımcıları bulunuyor. çok eskiden dünyanın en zengin iş adamı olan Meksikalı milyarder Carlos Slim, havaalanı projesini finanse eden isimlerin başında geliyor. Meksika’nın emeklilik fonları da havalimanının finansmanında manâlı bir rol oynamıştı.

Yeni devlet başkanı Obrador’un bu kararı, ekonomik politikaları beklenenden daha çok sarsabileceği ve ülkenin varlikli elitleriyle karşı karşıya gelebileceği endişesiyle piyasaları kaygılandırıyor. Obrador’un Temmuz ayında seçilmesini piyasalar birincil öncelikle olumlu karşılamıştı. Ancak Obrador’un yeni havaalanı projesini iptal etme kararının ortodoks finansal politikalar izlemekten uzaklaşabileceği kaygısı uyandırması, piyasalar açısından yeni yönetimin nasıl bir ekonomi politikası izleyeceğine odaklanmasına niçin oldu.

BBC

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: