• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Meclis’te yasak alanda sigara içen milletvekilleri

Meclis’te yasak alanda sigara içen milletvekilleri

Meclis’te tütün ürünleri için geniş kapsamlı bir düzenleme yapıldı.

Sigara kullanımının azaltılması için bahşedilen kanun teklifi komisyondan geçerken, CHP ve HDP’li milletvekilleri Meclis’teki yasaklanmış alanda sigara içiyordu.

TÜTÜN ÜRÜNLERİNİN GÖRÜNTÜLERİ

Televizyonda yayınlanan programlarda, filmlerde, dizilerde, müzik kliplerinde, reklam ve tanıtım filmlerinde, sinema ve tiyatrolarda gösterilen eserlerde, internet, topluma açık olan sosyal ağ ve yarı ortamlarda tütün ürünleri kullanılamayacak, görüntülerine yer verilemeyecek.

ÜNİVERSİTELER, SAĞLIK HİZMETİ VERILEN YERLER

Afiyet, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde ve üniversite yerleşkelerinde tütün ürünlerinin satışı yapılamayacak.

TÜRKÇE UYARI YAZILARI

Tütün ürünleri paketleri ile nargile şişelerinin üstüne, zararlarını bildiren resimli ve Türkçe yazılmış uyarı veya mesajların konulacağı alan, yüzde 65’den yüzde 85’e çıkarılacak.

Tüm tütün ürünlerinin üzerindeki yazı ve şekiller benzer olacak.

TEK HERIF PAKETLER

Türkiye’de üretilen veya ithal edilen tütün ürünleri; markanın imlâ şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, öteki yazı, ibare ve şekiller dahil almak üzere, benzer şekilde tasarlanan düz ve standart paket biçiminde piyasaya talep edilecek.

MARKA SİMGESİNE IZIN DEĞIL

Marka, paketin yalnızca bir yüzeyine ve bu yüzeyin yüzde 5’ini aşmayacak şekilde yazılacak. Paketlerin üstüne markanın logosu, simgesi ya da sair işaretleri konulamayacak. Bu kurallar, birdenbire pozitif paketi bir arada bulunduran tütün ürünleri kutuları için de geçerli olacak.

Tek müşteri olarak tasarlanan sigara paketleri ile ilgili hususlar, Sağlık Durumu Bakanlığının uygun görüşü alınarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikle düzenlenecek.

20 BİN LİRAYA DEK PARA CEZASI

Bu yasaklara uymayanlar, mahalli mülki amir göre 5 bin liradan 20 bin liraya kadar yönetimle ilgili para cezası ile cezalandırılacak. Kapatma cezasından sonradan aynı dönem içinde tekrarlayan ihlallerde ise her defasında işletmeye 20 günden bir aya kadar kapatma cezası verilecek.

7 AY İÇİNDE…

Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce Türkiye’de üretilen ya da ithal edilen tütün ürünleri, 7 ay içinde, Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi Ve Kontrolü Hakkında Kanun’un kuralları ve yasakları düzenleyen maddesine yerinde ışık halkası getirilecek.

CHP VE HDP’Lİ VEKİLLERİN SİGARA KEYFİ

Meclis'te yasak alanda sigara içen milletvekilleri

Meclis'te yasak alanda sigara içen milletvekilleri

Meclis'te yasak alanda sigara içen milletvekilleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: