• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Meclis’e 12 Milyon Emekliyi İlgilendiren 7 Yasa Teklifi Sunuldu! İşte O Teklifler

Meclis’e 12 Milyon Emekliyi İlgilendiren 7 Yasa Teklifi Sunuldu! İşte O Teklifler

Tüketici Başvuru Formu Merkezi (TBM) SGK Komisyonu Başkanı SGK Müşaviri Ali Duman, emekli olduktan daha sonra da çalışmaya sürdürmek zorunda kalan emeklilere karşın Türkiye Büyük Ahali Meclisi’ne (TBMM) yedi yasa teklifi sunulduğuna dikkat çekti. Ali Duman, 12 milyon emekliyi ilgilendiren yedi yasa teklifini şöyle sıraladı:

EMEKLİ MAAŞINI DÜŞÜREN MADDELERİN KALDIRILMASI

Emeklilerde Aylık Bağlama Oranlarını (ABO) düşüren eski kanun maddelerinin yürürlükten kaldırılmasına dair Kanun Teklifi: Bu kanun teklifiyle, 1999 ve 2008 yıllarında yürürlüğe giren kanunlar yüzünden, özellikle asgari aidat düzeyinde çalışanların günümüz itibariyle emekliye ayrıldıklarında 1999 yılı öncesine kıyasla, aylıklarında yüzde 40’a yakın bir kayıp oluşmasının önlenmesi ve fazladan çalışmalar nedeniyle emekli maaşlarının yükselmesi gerektiği halde düşmesine yol açan yasa maddelerinin kaldırılması isteniyor.

ASGARI EMEKLİ MAAŞINI MINIMUM ÜCRET DOLAYLARINA ÇIKARTMAK

Emeklilerde belirlenen minimum aylığın 2019 ile 2022 yılları aralarında yeni düzenlemeyle yükseltilerek refah payının artması: Bu kanun teklifiyle de günümüz koşullarında halen 850 lira gibi düşük ve yetkisiz bir aylıkla geçinmeye çalışan emeklilerimizin minimum aylık tutarlarının; 2019 yılı için bin 200 Lira, 2020 yılı için bin 400 lira, 2021 yılı için bin 600 Lira almak üzere 2022 yılı ve ardından ise asgari en az ödenti tutarında belirlenmesi isteniyor.

6 AY BAŞTAN BAŞA YAKACAK YARDIMI ÖDENEĞİ

Emeklilere ve 2022 Sayılı Yasa zarfında 65 yaşını doldurmuş fakir, cılız ve yetim olan vatandaşlarımıza yakit yardımı yapılması: Bu teklife tarafından, her yıllık yılı için Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında yani her yıl için 6 ay baştan başa sert ve çetin olan kış mevsimi hava koşulları sebebiyle yakit destek ödeneği isteniyor.

EMEKLİ İKRAMİYELERİNİN TÜM EMEKLİLERİ KAPSAMASI

Emeklilere verilen bayram ikramiyesinin bütün emeklileri kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesi: Bu öneri kabul edilirse, 7143 Sayılı Kanun ile ilk olarak 2018 yılında her dini bayram için bahşedilen ikramiyenin yalnızca SGK’dan aylık alanların değil, 506 Sayılı Kanunun 20. Maddesi zarfında olan bankalar, sigorta şirketleri gibi özel sandıklar üzerinden emekli olanların da emekli ikramiyesi haklarından eşdeğer şekilde faydalanması isteniyor.

HAKSIZ KAZANÇLARIN EMEKLİLERE PAY EDİLMESİ

Hukuk dışı olması sebebiyle el konulan gelir ve değerlerden elde edilen gelirin eşit şekilde her emekliye dağıtılması: Bu teklife kadar, Türk Suç Oluşturan Kanunu’nda yer alan sus payı gibi suç özelliğinde olan gayri hukuki gelir ve değerlere el konulmasıyla devlet bütçesine katkı sağlayan kazanımların üç ayda bir almak üzere emeklilere eşdeğer şekilde pay edilmesi isteniyor.

ENERJİ FATURALARINDA YÜZDE 40 İNDİRİM

Emeklilerin kullandığı su ve enerji gibi gerekli tüketim giderlerinde indirim sağlanması: Sosyal yönü en ağırlıklı olan bu kanun teklifiyle ise, emekli maaşıyla geçinmeye çalışan milyonlarca emeklimizin en manâlı gideri olan elektrik, su, doğalgaz gibi enerji faturalarında yüzde 40 indirim desteği sağlanması isteniyor.

EMEKLİ MAAŞINA YAPILAN HACİZLERDE RIZA ALINMASI

Emekli maaşına yapılan bütün hacizlerde emeklinin rızasının alınması: Teklife kadar, günümüz sosyal güvenlik mevzuatına bakıldığında; nafaka ve prim borçları sebebiyle emekli maaşlarına haciz işlemi re’sen yapılabilmektedir. Emekli maaşıyla geçinmek zorunda kalan vatandaşlarımızın haciz yapılmadan önce rızasının alınması isteniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: