• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Maket polis araçları kazaları azalttı

Maket polis araçları kazaları azalttı

TBMM İçişleri Komisyonunda, Karayolları Trafik Kanunu ile Bir Takım Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sürdürülüyor.

İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, otoyol kenarlarına yerleştirilen maket trafik polisi araçlarına ilişkin sorusunu yanıtladı.

Türkiye’de her sene 1 milyon yeni aracın trafiğe çıktığını söyleyen Ersoy, alınan tüm önlemlere karşın halen yılda yaklaşık 7 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Yaygınlaştırma kararı

Trafik kazalarında jurnal sıradan 20 kişinin yaşamını yitirdiğine dikkati çeken Ersoy, şöyle konuştu: “Bakanlık olarak ne yapabiliriz diye aralıksız arayış içerisindeyiz. Diğer şartlar yanında, yoğunlaştırılmış denetimlerle bu trafik kazalarını engelleyebiliriz. Türkiye’de ‘kara nokta’ dediğimiz kazaların, bilhassa ölümlü kazaların fazla olduğu yerleri saptama ettik. Buralarda sadece maketlerle teftiş yapmıyoruz, sürekli denetimlerimizi de devam ettiriyoruz. 582 noktaya maketleri koyduk, bunları ışıklandırdık. Maket koyduğumuz, ‘kara nokta’ diye tabir ettiğimiz yerlerde geçmiş yıllara tarafından son 1 yıl içinde trafik kazalarında yüzde 17,4 oranında azalma sağlandı. Bakanlığımız açısından bu önemli bir rakamdı. Buradaki iyi hali görür görmez ülke genelinde daha da fazla yaygınlaştırmaya karar verdik.”

Maket polis araçlarının maliyetine ilişkin data veren Ersoy, şunları kaydetti: “Bunların yaklaşık olarak tamamını yerel yöneticilerimiz yerel imkanlarla yaptılar. Bunlar için Bakanlıktan bir ödenek göndermedik. Sıradan maliyetinin takriben bin 500 lira olduğu bilgisini uygulamayı yapan arkadaşlarımızdan aldık. Karayolları üzerinde kaymakamlarımız, valilerimiz, güvenlik müdürlerimiz, jandarmamız, belediyeler iki taraflı ihtiyaçları tespit ediyoruz. Onlar kendi bölgelerinde bu önlemleri alıyorlar.”

 

öne çıkan haberler

Kendini yerden yere attı

“Arda’nın destekçisiyim”

F.Bahçe’de 2. dalga! Olaylar durulmuyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: