• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Mahkemenin Eşe 50, 4 Çocuğa Aylık 25’şer TL Tedbir Nafakasına Avukat İsyan Etti: Lokantada Bir Yemek Parası

Mahkemenin Eşe 50, 4 Çocuğa Aylık 25’şer TL Tedbir Nafakasına Avukat İsyan Etti: Lokantada Bir Yemek Parası

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde yaşayan 4 çocuklu Selma- İlyas Çınar çiftinin boşanma davasının görüldüğü mahkeme, kadın için aylık 50, her çocuk için ise aylık 25’er lira önlem nafakası bağlanmasını kararlaştırdı. Karara tepki belirten Selma Çınar’ın avukatı Suna Sakin Aydın, müvekilinin geçimini evlere temizlik yaparak sağladığını belirterek, “Mahkemenin müvekilim için hükmettiği karar 25 liradır. 25 lira bir insana bir aylık nasıl yetebilir? Çocukların giysisine mi harcanacak, okuldaki masraflarına mı harcanacak, yemek yemek için mi kullanacak, meyve mi alınacak? 25 lirayla yani ne alınabilir?” dedi.

TEDBIR NAFAKASI İSTEDİ

Çermik ilçesinde oturan Çınar çifti, boşanmak için Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkemede görülen duruşmada, Sema Çınar’ın avukatı, yaşları 8 ile 16 aralarında değişen 4 çocuğu ile besbelli kalan müvekili için önlem nafakası talebinde bulunurken, çiftçilik yapan İlyas Çınar ise fiziki durumunun iyi olmadığını, nafaka ödeyemeyeceğini açıklama ederek, tedbir nafakası talebinin reddini istedi.

MAHKEME, 25’ŞER LİRAYA KARAR VERDİ

İki tarafın, anlaşmaması üstüne duruşma ara kararında, önlem nafakası talebinin kabulüne karar vererek, şikayetçi Selma Çınar için aylık 50, çocukların herkes için 25’şer lira önlem nafakasının, davalıdan alınarak davacıya verilmesine hükmetti.

”25 LİRAYLA LOKANTADA FAKAT BİR YEMEK YEMEK YENİR”

Karara tepki bildiren Selma Çınar’ın avukatı Suna Uysal Aydın, müvekkilinin 4 çocuğu ile birlikte kiralık evde kaldığını, geçimini, gereklilik ve giderlerini temizleme yaparak karşıladığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Kendisi 4 çocukla birlikte kocası kadar evden atılmış ve kocası her yerde evlenmiş, acilen kocasının yeni eşinden 2 çocuğu var. Eşi, çocuklarına hiçbir şekilde bakmıyor, şahsi ilişki de kurmuyor. Müvekkilim, mektep servisine verecek parası olmadığı için çocuklarından birini yatılı olarak devlet okuluna yerleştirdi. Nafaka için mahkemeye başvurduğumuzda çocuklar için 25 lira nafakaya hükmedildi. Yan ancak bu ara karardı ama günümüz koşullarında bunu ele aldığımız süre domatesin kilosu 6 lira, bir kilo üzüm 7,5 lira fakat bahşedilen nafaka da 25 lira. Yani 25 liranın hiçbir şekilde alım gücü değil. Gidip lokantada oturduğunda bir yemek yemek parasıdır. Fakat mahkemenin hükmettiği 25 liradır. 25 lira bir insana bir aylık nasıl yetebilir? Çocukların giysisine mi harcanacak, okuldaki masraflarına mı harcanacak, yemek için mi kullanacak, meyve mi alınacak? 25 lirayla yani ne alınabilir. 25 liraya hiçbir şey alınamaz.”

Çınar çiftinin önlem nafakası davası 8 Ocak 2019 tarihine ertelendi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: