• DOLAR
  5,2839
  % -0,37
 • EURO
  6,0005
  % -0,06
 • ALTIN
  227,8397
  % 1,10
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Mahkeme salonlarından günümüze güneş gözlüğü

Mahkeme salonlarından günümüze güneş gözlüğü

Aybüke SENGİR/ email protected

Doğduğumuz andan beri her lahza tetikte olan organımız, gözümüz… Ademoğlu bunu düşünerek günlük hayatta karşılaşabileceği güneş, kar, rüzgar gibi tehlikelere karşı kalkan olması için harikulade bir icada imza atmış; o da güneş gözlüğü! Bu acayip icadın geçmişi nereye dayanıyor, yüzyıllar içinde nasıl bir serüven yaşayan gelin birlikte bakalım.

Mahkeme salonlarından günümüze güneş gözlüğü

HAKİMLER GÖZLERİNİ GIZLEMEK İÇİN KULLANIYORDU

Güneş gözlüğünün öncülerini öğrenince azıcık şaşıracaksınız. 1300’lerde Çinli hakimler tarafından mahkemelerde kullanıyordu güneş gözlüğü. Sebebi de hakimlerin gözlerini saklayarak fikirlerinni anlaşılmasından korunmak istemeleriydi. Sanılacağı gibi Güneş’deri korunmak için de değildi. Enteresandır ancak, hak heykeli Themis’in gözü Batı’da bir bezle bağlıyken Çin’de aynı figürü güneş gözlüğü takmış halde görüyoruz.

Mahkeme salonlarından günümüze güneş gözlüğü

İTALYANLAR TABII FAKAT BOŞ DURMADI

Birincil güneş gözlüklerinin camları duman renkli kuartzdan yapılıyordu. Ama bunlar gözleri güneş ışınlarından koruma özelliği taşımıyordu. Ultraviyole ışınlarından koruyan gözlükler ise İtalya’da geliştirilmişti; bunlar da yeniden duruşma salonlarında kullanılmak üzere üretilmişti. Dış başvuru için uygun değillerdi. 1700’lerde James Ayscough lenslerin rengini değiştirmenin gözleri güneşe karşı koruyacağını ayrım etmişse de yaptığı araştırmalar bir koruma sağlayamamıştı.

Mahkeme salonlarından günümüze güneş gözlüğü

AMERİKAN HAVA KUVVETLERİ MODA YARATTI

1900’lere dek güneş gözlükleri tedavüldeydi ve ırk güneşten korunmak için jurnal hayatta da gözlük kullanmaya başladılar. 1929’da Sam Foster güneş gözlüğünün daha pozitif satılması için en uygun mekanı bulmuştu; New Jersey’deki plajlar. Foster Grant şirketinin kurulmasıyla güneş gözlükleri fabrikalarda hızlı olarak üretilerek satılmaya başladı. 1930’da ise Amerikan Hava Kuvvetleri, pilotların karartılmış güneş gözlüklerini kullanmasını kararlaştırdı. II. Dünya Savaşı’ndan daha sonra ise güneş gözlüğü siviller arasında yaygınlaşmaya başladı.

Mahkeme salonlarından günümüze güneş gözlüğü

IŞIĞI KESEN KOYU YEŞİL GÖZLÜKLER

1930’larda Bausch ve Lomb pilotların yüksek irtifada yaşadıkları parıltıyı azaltmaya yarayan özel bir güneş gözlüğü tasarlamaları için, Ordu Hava Kuvvetleri’nce işe alındı. Bir süre sonradan fizikçiler ve optikçilerin iki taraflı çalışmalarının ürünü olan, ışığı emebilen koyu yeşil renkli bir gözlük geliştirildi.

Mahkeme salonlarından günümüze güneş gözlüğü

HOLLYWOOD ETKİSİ

Gelelim 1960’lara… Moda dünyasında ve reklam kampanyalarında gözlüklü herif becereksiz ve sakar karakteri canlandırırken, güneş gözlüklü müşteri elit ve karizmatik olarak sunulmaya başladı. Hollowood yıldızlarının da kullanmasıyla güneş gözlüğünün popüleritesi de tez arttı. Diyeceğim o ama yıllardır esas felsefe hala benzer; görünmeden görebilmek.

Mahkeme salonlarından günümüze güneş gözlüğü

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: