• DOLAR
  5,2848
  % -0,35
 • EURO
  6,0006
  % -0,06
 • ALTIN
  227,6950
  % 1,02
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Lüzumsuz Yere Sis Farı Yakanlar Yandı

Lüzumsuz Yere Sis Farı Yakanlar Yandı

Güvenlik Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, keyfi olarak sis farlarını yakan sürücülere para ve puan cezası uygulandığını duyurdu. Resmi internet sitesinde cezalarla ilgili vatandaşların sorularının cevaplandırıldığı açıklamada, Karayolları Trafik Kanunu’nun 64/1 maddesine tarafından; yerleşim birimleri dışındaki karayollarında geceleri seyrederken, yeterince aydınlatılmamış tünellere girerken, benzeri yer ve hallerde (karşılaşmalar ve öndeki aracı izleme halleri dıştan) uzağı belirten ışıkları yakmamanın cezasının da 108 TL olduğu hatırlatıldı.

108 TL’DEN 488 TL’YE DEK CEZASI VAR

Açıklamada, “Geceleri, yerleşim birimleri dışında kara yollarındaki karşılaşmalarda, bir arabulucu peşine düşüp takip ederken, bir arabulucu geçerken yan yanlamasına gelinceye dek ve yerleşim birimleri içinde, gündüzleri ise görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda yakını bildiren ışıkların yakılmamasının cezası ise 236 TL’dir. Kuyruk (arka kenar) ışıklarını uzağı veya yakını bildiren ışıklarla birlikte kullanmamanın cezası ise 108 TL olarak uygulanıyor. Kanunun 64/1-b-1 maddesine tarafından de ‘Gece sis ışıklarının sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakılmasının cezası 108 TL’dir. Araçlarda şartlarına yerinde ışık donanımını bulundurmamanın cezası da 488 TL’dir.” denildi.

SİS FARLARI SARI YAPILIR MI ?

ÖTE YANDAN uzmanlar sis farının yasaklanmasının sebebini şöyle açıklıyor:

“Sis farları, adı üzerinde sisli havalarda görüşü arttırması maksadıyla kullanılmaktadır. Lakin karlı ve yağmurlu havalarda da kullanılmasına müsade verilmiştir. Ancak sis, kar ya da yağmur yahut, bu durumda kullanılan sis lambaları, bilhassa geceleri aleyhinde istikametten gelen vasıta sürücülerinin görüşünü etkilemektedir. Sürücünün gözünde yaşanacak bir anlık körlük, onun bir kaza yapmasına, dolayısıyla can ve mal kaybının yaşanmasına niçin olabilir. Aracın orjinalinde olmayan az daha her şey, kanunlar çerçevesinde yasaktır. İstisnai bir takım durumlar olabilir tabii ki. Sis farlarını sarı renkte gerçekleştirmek, aleyhinde yönden gelen sürücüye daha pozitif tesir yapacağından yasaktır. Ama bu yasağın renk ile alakalı bir durumu yoktur. Sis farlarının rengi ne olursa olsun, bahsedilen hava şartları dışarıda kullanılması yasaktır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: