• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Lüks Alışveriş Mağazasında 21 Milyon Dolar Harcayan Esrarengiz Azeri Kim?

Lüks Alışveriş Mağazasında 21 Milyon Dolar Harcayan Esrarengiz Azeri Kim?

İngiltere’de yeni çıkarılan yolsuzlukla çaba yasası zarfında sıcacık servet sahibi olanların işi zorlaştı. Büyük harcamalar yapan kuytu zenginler, servetlerinin kaynağını açıklama yapmak zorunda. Bunlardan biri de Londra’nın en lüks mağazasında 21 milyon Dolar harcayan Azeri bayan dikkatleri üstüne topladı. Peki bu bayan kim?

HERKESİN MERAK ETTİĞİ O KADIN…

Bu esrarengiz bayan, Londra’nın en lüks alışveriş merkezlerinden Harrods’ta bir günde 200 bin dolar, son 10 yılda toplam 21 milyon dolar harcayan Azerbaycanlı Zamira Haciyeva.55 yaşındaki kadın, İngiliz Hükümeti’nin yasalarına göre ya bu dek parayı nereden bulduğunu açıklayacak, ya da malvarlığını riske atacak.

ZAMİRA HACİYEVA

ZAMİRA HACİYEVA, CİHANGİR HACİYEV İLE EVLİ

2 sene önce yolsuzluktan 15 yıl hüküm giyen eski Azerbaycan Halk Müziği Bankası Başkanı Cihangir Haciyev’le evli olan Zamira Haciyeva, İngiltere’deki Açıklanmamış Mal Varlığı Mahkeme Emri adı bahşedilen yeni kanunun ilk büyük hedefi odu.Yasa, İngiltere üzerinden kara para akladığından belirsizlik edilen ve yolsuzlukla ilişkilendirilen yabancı yetkilileri niyet alıyor.

CİHANGİR HACİYEV

10 MİLYON DOLARA GOLF SAHASI

Haciyevayı ele veren alışveriş merkezindeki yüklü harcamalarının yanında, Londra’nın en fiyatı yüksek mahallelerinden Knightsbridge’deki 15 milyon dolar değerindeki konut ile Berkshire bölgesinde 2013 yılında aldıkları 10 milyon dolarlık golf merkezi. Haciyeva, medyada hakkında meydana çıkan haberler sonrası kimliğinin açıklanmaması için başlattığı hak mücadelesini çoktan kaybetti.

10 MİLYON DOLARLIK GOLF SAHASI

PARA AKLADIKLARI DÜŞÜNÜLÜYOR

Şu Anda Azeri kadın, İngiliz Milli Suçlar Dairesi’ne (NCA) hesap vermek zorunda. NCA’ya paranın yasal kaynaklarını gösteremezse kurum mülküne el düzenlemek için Yüksek Duruşma’ye başvurabilecek. NCA soruşturmacıları, milyarlarca sterlin kara paranın İngiltere’deki mülklere yatırım yapılarak aklandığını söylüyor. Oysa yakın zamana değin bu kişileri suçlayacak kanıtlara ulaşamıyorlardı.

ÇİFTİN BATI LONDRA’DAKİ 15 MİLYON DOLARLIK EVİ

HACİYEV ÇİFTİ KİM?

Eski Azerbaycan Millet Bankası Başkanı Cihangir Haciyev, bankadan on milyonlarca doların kaybolması sonrası 2016’de zimmetine para geçirdiği suçlamasıyla 15 sene hapse hükümlü edildi. Haciyev’den 39 milyon doları geri ödemesi istendi. Bundan 7 yıl önce de Britanya Virjin Adaları’ndaki bir şirket, çiftin namına Harrods alışveriş merkezine birkaç dakika uzaktaki 15 milyon dolarlık evin ödemesini yaptı. Cihangir Haciyev, dolandırıcılık suçlamalarını reddetmişti.

ZAMİRA HACİYEVA

GÜNDE ASGARI 5 BİN DOLAR HARCAMA

İngiliz İçişleri Bakanlığı, sonra Zamira Haciyev’e ülkedeki zengin yatırımcılara karşın bir vize zarfında oturma izni verdi. Fakat Temmuz ayında Yüksek Duruşma’de o sırada isimleri yalnızca “Bay ve Hanımefendi A olarak” olarak tanıdık bir çiftin duruşması düzenlendi. Duruşma Zamira Haciyeva’nın yüklü miktarda kullanılabilir kişiye özel gelire sahip olduğunu ortaya çıkardı. Haciyeva’nın sadece Harrods’da son 10 yılda yaptığı masraf, günde asgari 5,250 dolara denk geliyordu.

CİHANGİR HACİYEV

“ULUS GÖREVLİSİ OLARAK BU SERVET ELDE EDİLMEZ”

İngiltere Uluslararası Saydamlık Örgütü’nden Duncan Hames, yeni yasanın sonuç vermeye başlamasından hoşnut olduğunu söyledi. Haciyeva ise eşinin yasalara vefalı bir meslek adamı olduğunu söyleyerek, büyük bir adaletsizliğin kurbanı olduklarını savundu. İngiltere Suçlar Dairesi ise Haciyev’in 1993 ila 2015’te bir halk görevlisi sıfatıyla böylesine yüklü bir servete sahip olamayacağını kaydetti. Cihangir Haciyev, dolandırıcılık suçlamalarını reddetmiş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmuştu. Avukatları ise Haciyev’in yolsuzlukla suçlanan iktidardaki İlhami Aliyev ve ailesi ile arası açıldığı için bu suçlamalara maruz kaldığını savunmuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: