• DOLAR
  5,3119
  % 0,54
 • EURO
  6,0254
  % 0,47
 • ALTIN
  229,2715
  % 0,16
 • BIST
  102.415
  % 0,66
Lösemi nedir ve lösemi neden olur? Lösemi (kan kanseri) belirtileri

Lösemi nedir ve lösemi neden olur? Lösemi (kan kanseri) belirtileri

Kan kanseri olarak da tanıdık lösemi, çocukluk döneminde karşılaşılan kanser hastalığının en sık rastlanan tipi durumunda. En sık olarak 2 buçuk yaşlarında rastlanan lösemi (kan kanseri) için birçok tedavi yöntemi bulunuyor. Lösemi beyaz kan hücrelerinde gerçekleştiğini anlatan uzmanlar çoğunlukla rastlanmasa öteki kan hücrelerinin teftiş dışı çoğalmasından da kaynaklanabileceğini söylediler. Peki lösemi nedir, Lösemi neden olur, löseminin çare yöntemleri nelerdir? İşte uzmanlarımızın cevapları…

Lösemi nedir ve lösemi niçin olur?

Yakın Doğu Üniversitesi(YDÜ) Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Neşe Akcan, kan ve kemik iliği dokusunda yer alan, kan yapımından sorumlu hücrelerin kanserleşmesi yani kontrolsüz çoğalması sonucunda ortaya çıkan ve bir nesil kan hastalığı olan Lösemi öteki adı ‘’kan kanseri” ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kanserleşen ilik hücrelerinin sağlıklı kan üretemedikleri gibi, kemik iliğini istila ederek, dinç kan üretebilecek hücrelere de yer bırakmadığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Neşe Akcan, löseminin, genelde beyaz kan hücrelerinin kanseri olduğunu, nadiren öteki kan hücrelerinin kontrolsüz çoğalması ile de oluşabildiğini belirtti.

Löseminin, bütün çocukluk yaş grubu kanserlerinin yüzde 25-30’unu oluşturarak, çocuk yaş grubu kanserlerinin birincil sırasında yer aldığını ve en sık 2-5 yaşlarında görüldüğünü açıklayan Akcan, klinik seyrine göre kabaca akut ve kronik edinmek üzere iki gruba ayrılabileceğini ayrıca çocukluk çağı lösemilerinin yüzde 97’sini akut yani çabuk artan lösemilerin oluşturduğunu söyledi.

Ülkemizde yılda takriben 450-500 olgu görüldüğünü belirten Özel Medline Antalya Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fuat Bigat, “Çocukluk çağı lösemisi çare edilebilen bir hastalıktır” dedi.

Löseminin kemik iliği hücrelerinin kanseri olduğunu, kemik iliğinde yer alan bazı hücrelerin (lenfoid ve myeloid) çoğalıp kana geçmesi ile hastalığın kendini gösterdiğini söyleyen Bigat, “Kanser hücreleri çoğalarak başta kemik iliğini, daha sonra bütün organları istila etmesi laf konusudur. bu nedenle erken teşhis ve çare epeyce önemlidir. Her yaşta görülebilen bir rahatsızlık olan lösemi, daha çok 1-5 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Erkeklerde hastalığa kızlardan birazcık daha sık rastlanır (1,3/1). Tek yumurta ikiz eşinde lösemi olması riski arttırır. Çocukluk döneminde görülen lösemide genetik nedenler önemlidir. Hem; çocuğun bedeninde kanseri engelleyen genlerde değişimlerin olması, radyasyona maruz kalma, virüsler, DNA tamir bozukluğu ile giden hastalıklar, bağışıklık eksikliği olan hastalıklar ve kimyasal maddeler de risk faktörleri aralarında yer alır” dedi.

Löseminin tedavi yöntemleri nelerdir? Lösemi belirtileri nelerdir?

Dr. Fuat Bigat, akut lösemilerde bulguların tanıdan ortalama 2-6 hafta önce ortaya çıktığını söyleyerek belirtileri şöyle sıraladı; İştahsızlık, kansızlık, kilo kaybı, ağız içinde yaralar, karın ağrısı, kemik ağrıları, lenf bezi büyümesi, cilt altı kanamaları (ciltte kırmızı noktalar veya morarmalar), burun ve dişeti kanamaları ve alev. Bigat keza; baş ağrısı, kusma ve görme bozuklukları gibi merkezi sinir sistemi bulgularının yüzde 4 oranında, erkek çocuklarda da testiste sızısız kitle biçiminde kendini belirten testis tutulumunun yüzde 10 oranında görülebileceğini belirtti.

Tanıda rutin kan tetkikleri yanı sıra kemik iliği örneğinin alınması gerektiğini belirten Dr. Fuat Bigat, “Çocukluk çağı lösemisi tedavi edilebilen bir hastalıktır. Hastalığın türüne kadar bir takım tedavi protokolleri uygulanmakta, yerinde tedavi ve destekle iyi sonuçlar alınmaktadır. Akut miyeloid lösemilerde (AML) prognoz akut lenfoblastik lösemilere(ALL) kadar daha kötüdür. Son yıllarda teşhis ve tedavi olanaklarının artmasıyla birlikte akut lenfoblastik lösemilerde 5 sene ve üzerinde bütün remisyon (iyileşme) yüzde 70-80 oranında elde edilebilmektedir. Lösemi tedavisinde; Kemoterapi (hap tedavisi), radyoterapi (ışın tedavisi) ve kemik iliği nakli yapılabilir” dedi.

Löseminin Bulgu ve Bulguları hakkında bilgi veren Akcan ise, “Fonksiyonu kesintiye uğrayan hücresel tipine kadar: Kırmızı kan hücrelerinin fonksiyon kaybına emrindeki: Bitkinlik, zaaf, üşüme, solukluk, baş ağrıları. Beyaz kan hücrelerinin fonksiyon kaybına alt: Alev, enfeksiyon bulguları. Trombosit (pıhtılaşma ile ilgili hücreler) hücrelerinin fonksiyon kaybına bağlı: basit berelenme, ciltte morluklar, diş eti veya burun kanamaları. Kemik, eklem ağrıları. Lösemik hücrelerin karaciğer ya da dalakta birikmesine tabi organları büyütmesi ve bunların karında ele gelen kitle biçiminde hissedilmesi, karın ağrısı. İştah azalması, kilo kaybı. Lenf nodlarına dağılım sonucu: Ele gelen lenf bezleri, göğüsteki lenf bezlerinin ya da timus dediğimiz organın işgali ile havayollarına bası ve geçmeyen öksürük ya da solunum sıkıntısı, bu bezelerin damarlara basısı ile vena cava superiorsendromu dediğimiz yüzde ve beden üst yarısında ödem, solunum sıkıntısı. Santral sinir sistemi metastazı ile: Başağrısı, epileptik nöbet, kusma, görme bozuklukları” diye konuştu.
Lösemi tanısının, kan testleri, kemik iliği aspirasyon/biyopsisi ve arkasından da hücreli tipini belirleme ve genetik tetkikler sonucu konup, kesinleştiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Neşe Akcan, tanıdaki detaylı testlerin çoğunlukla lösemi tiplerini, çare prensiplerini belirlemede tezgâhtar olduğunu da sözlerine ekledi.

Lösemi Tedavisi nasıldır?

Hastalığın tedavisine de değinen Akcan, çare sürecine ilk kez genel durumun düzeltilmesi, ek sıkıntıların giderilmesi ve enfeksiyonların tedavisi ile başlandığını, böbreklerin, karaciğer ve kalbin, kemoterapi ilaçlarının emrindeki etkilerinden korunması için önlemler alınmasının çare öncesi büyük tartma taşıdığını belirtti. Löseminin primer tedavisininkemoterapi olup, hastanın yaşı ve diğer bütün tehlike faktörleri ile gözenekli olan tipi belirlenerek hastaya yerinde kemoterapi protokollerinin düzenlendiğini, yüksek doz kemoterapi ihtiyacı olan hastalarda ise kemik iliği transplantasyonu ya da löseminin tipine tarafından radyoterapilerin de tedaviye eklendiğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: