• DOLAR
  5,2900
  % 0,12
 • EURO
  6,0040
  % 0,12
 • ALTIN
  228,4183
  % 0,19
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Liseli öğrencinin kimya başarısı

Liseli öğrencinin kimya başarısı

Çekya ve Slovakya’da düzenlenen 50. Uluslararası Kimya Olimpiyatları’nda bronz madalya kazanan Ebru Bayim Fen Lisesi 12. derslik öğrencisi Yuşa Can Sağlıklı, başarısı ve çalışkanlığıyla göz dolduruyor.

TÜRKİYE’Yİ TEMSILCILIK EDECEK

Ebru Bayim Fen Lisesi 12. sınıfta eğitim gören ve dokuzuncu sınıftan bu yana kimyaya ilgi duymaya başlayan Yuşa Can Dinç, bu alanda ilerleyip Türkiye’yi bilimde sunmak istiyor.

Yuşa Can Sağlıklı, başarının rastlantı olmadığını ve kafa patlatmak gerektiğini söyledi.

Liseli öğrencinin kimya başarısı

YURTDIŞINDA SINAVLARA GİRDİ

Yuşa Can Sağlıklı, “10’uncu sınıfta birinci aşamayı geçtim. 11’inci sınıfın ortalarında, aralık ayı gibi ikinci evre oldu. Ondan sonra takıma seçildim. Erzurum’da TÜBİTAK’tan hocalar bizi kampa aldı. Oradan birlikte de yurt dışındaki sınava gittik. ilk kez deney sınavı yapıyoruz. Burada bize kinetik, çözümsel ve organik edinmek üzere 3 soru veriyorlar. Hepsinin ayrı ayrı derecelendirilmesi var. Organikte elde ettiğiniz ürünün verimine ve saflığına bakıyorlar. Analitikte de bize ilk olarak verilen malzemenin içeriğini belirlemeye çalışıyoruz. Teorik sınavda da 8 soru oluyor” dedi.

Liseli öğrencinin kimya başarısı

“GELECEĞİN AZİZ SANCARI’NI YETIŞTIRMEK İSTİYORUZ”

Kimya Öğretmeni Gökhan Eren de, “Yuşa lise birici sınıftan beri kimya olimpiyatlarına hazırlanıyor. ilk olarak Türkiye çapında bir sınava girdi. Türkiye’de birincil 50’ye girdi. 50’den sonra ikinci faz sınavına girdi. İkinci aşamayı da geçtikten sonradan milli takıma kaldı. Ülkemizi Çekya’da düzenlenen kimya olimpiyatlarında temsil etti ve bronz madalya kazandı. Geleceğin Aziz Sancar’ı olmasını bekliyoruz. Yuşa’nın şu lahza sınavsız üniversite hakkı var. Türkiye’nin en saygıdeğer üniversiteleri sınavsız kabul görüyor. Çekya’daki sınavda akademik düzeyde sorular soruluyor. Biz belli bir aşamaya dek getirebiliyoruz, ondan sonradan TÜBİTAK eğitime alıyor” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: