• DOLAR
  5,3194
  % 0,02
 • EURO
  6,0377
  % -0,05
 • ALTIN
  227,6534
  % 0,56
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Kuştul Manastır’ı turizme kazandırılacak

Kuştul Manastır’ı turizme kazandırılacak

Maçka’ya takriben 32 kilometre mesafedeki Şimşirli Mahallesi sınırları içinde kalan Kuştul Manastırı, Maçka Belediye Başkanlığının Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Alan Kurulu Müdürlüğüne müracaatı üzerine abide eser olarak tescillendi.

Bulunduğu Kuştul mevkisi ile benzer adı taşıyan manastır, ulaşılması baskı kaya blokunun üzerinde vadinin tamamına hakim bölgede yer alıyor.

Vadiden yüzlerce metre yüksekte yapı edildikten daha sonra eklenti ve restorasyonlarla geliştirildiği tanıdık manastırdan günümüze asıl karoser ve harap inşa duvarları ulaşabildi.

TEK ANTRE KAPISI VAR

Nüfus mübadelesinin yaşandığı 1923 yılında boşaltılan manastırdan vadiye çok sayıda dehliz uzanıyor. Tek giriş kapısı bulunan 72 odalı manastıra, alan halkı kadar uzun senelerdir kullanılan üç patika yoldan ulaşım sağlanabiliyor.

Manastıra gelmek için en sık, diğer yollara tarafından daha kısa olan 1,5 kilometrelik patika yol kullanılıyor.

Dağın yamacındaki patika yolun ormandan geçmesi dolayısıyla ara sıra zorlama anlar yaşayan ziyaretçiler, beş kattan oluşan manastıra yakın bölgede kaya mezarları ve kilise kalıntıları ile çeşmeyi görebiliyor.

Sahile uzak mesafede olmasına rağmen en üst kısmından denizin görülebildiği manastıra, bir bölümünde depresyon yaşanan 72 basamaklı merdiven çıkılarak ulaşılabiliyor.

Kuştul Manastır'ı turizme kazandırılacak

YAĞMALANDI

Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, 400 yılı aşkın zaman hizmet veren manastırın 1204 yılında Hristiyanlıktaki mezhep çatışmasından dolayı yağmalandığını ve yakıldığını kaydetti.

Koçhan, 1393 yılına değin yaklaşık 200 yıl kapalı kalan manastırın restore edilerek yeniden faaliyete geçtiğini ve 15. yüzyılın başında eski ihtişamlı günlerine kavuştuğunu söyledi.

Kuştul Manastır'ı turizme kazandırılacak

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: