• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Kurumuş ağaç yapraklarından sanat eserleri üretiyor

Kurumuş ağaç yapraklarından sanat eserleri üretiyor

Samsun’un 19 Mayıs ilçesinde yaşayan Bahar Değirmenci, sonbahar aylarında Kızılırmak Deltası ilk olarak edinmek üzere ormanlara gitgide artarak, ağaçlardan dökülen yaprakları toplayıp evine getiriyor.

ESERLERİNİ SERGİLEYECEK

Evinin 2 odasını atölye haline getiren Bahar Değirmenci, burada, yaprakların üstüne hayvan ve dağıtılmış figürleri resmediyor.

Bugüne değin pek fazla sergi açan Değirmenci, yaptığı eserleri İstanbul ve Ankara’da da sergilemeyi planlıyor.

Kurumuş ağaç yapraklarından sanat eserleri üretiyor

“GERİ DÖNÜŞÜME TARTMA VERİYORUM”

Takriben 20 yıldır tekstil ve doğadaki materyaller üzerine tasarım çalışmaları yapan Bahar Değirmenci, doğanın her mevsim ayrı güzellikler yansıttığını anlattı.

Doğadaki yaşamı son bulan materyalleri bir araya getirerek insanlara bitmiş hatırlatmak amacıyla dağıtılmış araştırmalar yaptığını bildiren Bahar Değirmenci, doğayı çok sevdiğini, geri dönüşüme büyük siklet verdiğini söyledi.

Kurumuş ağaç yapraklarından sanat eserleri üretiyor

YAPRAKLARDAN FOTOĞRAF VE TABLO YAPIYOR

Doğada ömrünü tamamlamış kuruyan ağaç yapraklarını toplayarak boyadığını gösteren Bahar Değirmenci, “Yaprakları renklendiriyor ve resimler yaparak tablo haline getiriyorum. Doğa başlı başına bir tablo gibi. UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde bulunan Kızılırmak Deltası’nın her alanı, öbür bir doğal güzellik. Yaptığım eserlere bilhassa Kızılırmak Deltası’nın doğal güzelliklerini, kuş türlerini yansıtıyorum” dedi.

Kurumuş ağaç yapraklarından sanat eserleri üretiyor

DÜŞ GÜCÜNE DAYANARAK YAPIYOR

Yaprakların üstüne akrilik boya ile resimler yaptığını vurgulayan Bahar Değirmenci, ayrıntılarıyla hayal gücüne dayalı olarak yaprakları sanat eserine dönüştürmesinin insanların beğenisini kazandığını söyledi.

Evindeki bir odada, doğadan topladığı materyalleri biriktirip sınıflandırdığını anlatan Değirmenci, diğer odada ise çalışmalarını gerçekleştirdiğini vurguladı.

DOĞANIN GÜZELLİĞİNİ HATIRLATIYOR

Bahar Değirmenci, “Kimsenin haberdar olmadığı, gelip geçenlerin üstüne bastığı, rüzgarın savurduğu ağaç yaprakları çok ayrı bir sanat eserine dönüşüyor. Tablolarımın amacı doğanın güzelliğini insanlara yeniden hatırlatmak. Eserlerimle Kızılırmak Deltası’nın tanıtımına da katkıda bulunmak istiyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: