• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Küresel Rekabet Gücü Sıralamasında ABD Birinci, Türkiye ise 61’inci Oldu! İşte Sıralamadaki Ülkeler

Küresel Rekabet Gücü Sıralamasında ABD Birinci, Türkiye ise 61’inci Oldu! İşte Sıralamadaki Ülkeler

Dünya Ekonomik Forumu’nun 140 ülkeyi kapsayan 2018 Küresel Rekabet Gücü Raporu’nda birinci olan ABD’yi Singapur, Almanya, İsviçre, Japonya, Hollanda, Hong Kong, İngiltere, İsveç ve Danimarka izledi. Türkiye ise sıralamada 61. olurken, Rusya 43. oldu. Sıralamada birinci gelen ABD’de işletmecilik anlayışı, istihdam piyasası ve finans sistemi öne çıkıyor.

ÇİN 28. SIRADA YER ALIYOR

Çin, 140 ülkeyi kapsayan rekabet gücü endeksinin 28. esnasında yer alıyor. Son sıraları Haiti, Yemen ve Çad paylaşıyor. Son 28 arasında Afrika haricinde bulunan tek ülke ise Venezuela oldu.

TÜRKİYE YÜKSEK ENFLASYONLA UĞRAŞIYOR

Rekabet gücü bakımından Türkiye ise 61. sırada yer alıyor. Türkiye’nin altyapı, sağlık ve inovasyon ekosistemi faktörleri bakımından ‘görece güçlü’ olduğu açıklama edilirken, yüksek enflasyon ve negatif borç dinamiğiyle uğraşan ülkenin hesaplı sıkıntılarının, ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı yaptırımlarla daha da arttığı belirtiliyor. Bu yaptırımların ülkede daha da yüksek enflasyon ile döviz krizine sebep olduğuna uyarı çekiliyor.

MAKROEKONOMİK ISTIKRAR SIRALAMASINDA TÜRKİYE 116, RUSYA 55. SIRADA

Rapordaki makroekonomik istikrar sıralamasında Türkiye’nin 140 ülke arasından 116. sırada olduğu açıklama ediliyor. Benzer raporun makroekonomik kararlilik sıralamasında Rusya ise 55. basamakta yer alıyor.

ENDIŞE VERİCİ GELİŞMELER

ÖTE YANDAN ticari savaşlar, çoğalan popülizm ve ulusal çıkarların bitmiş ön plana çıkması endekse yansıtılmadı. Raporun hazırlanmasına katkıda yer alan uzmanlardan Saadia Zahidi bir takım ülkelerdeki sosyal yapının çökmesi, basın özgürlüğüne yapılan saldırılar ve afiyet hizmetlerinde kaydedilen gerilemenin endişe verici gelişmeler arasında yer aldığını söyledi.

KADINLARIN IŞ GÜCÜNE KATILIMI EKSIK

GIDERKEN raporda kadınların iş gücü piyasasına katılımının eksik olduğuna da uyarı çekildi. Rapora kadar Türkiye’deki iş gücü piyasasında her 100 erkeğe karşılık sadece 39 bayan bulunuyor. Rapora tarafından Rusya’da ise bu oran fazla daha yüksek. Zira Rusya’daki meslek gücü piyasasında her 100 erkeğe karşılık sadece 85 kadın yer alıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: