• DOLAR
  5,2788
  % -0,00
 • EURO
  5,9724
  % 0,13
 • ALTIN
  224,6513
  % 0,22
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Küresel petrol piyasasının büyüyen aktörü: Afrika

Küresel petrol piyasasının büyüyen aktörü: Afrika

Kıtada imal kapasitesi çoğalan çoğu ülke, siyasi değişkenlik ve hesaplı nedenlerle sahip oldukları petrol rezervini iyice değerlendiremiyor.

Dünyadaki takriben 1 trilyon 700 milyar varil kanıtlanmış petrol rezervinin 129 milyar 200 milyon varili Afrika’da bulunuyor. Küresel petrol piyasasına talep edilen 95 milyon varil petrolün de 8,2 milyon varili Afrika’da üretiliyor.

Kıta genelinde Libya, Nijerya, Angola, Cezayir ve Mısır petrol rezerv miktarına göre birincil 5 ülke olarak sıralanıyor. Libya, 48,4 milyar varil petrol rezerviyle kıtanın azami petrolüne sahip ülkesi. Nijerya 37,1 milyar varille ikinci ve Angola da 12,7 milyar varil ile üçüncü sırada bulunuyor.

Kıtada petrol üretiminde başı çeken Nijerya ve Angola, dünya petrol üretiminde 2016’da sırasıyla 13’üncü ve 14’üncü oldu.

Dünyada petrol ihraç eden birincil 10 ülke aralarında Nijerya 8’inci, Angola ise 9’uncu sırada yer alıyor.

Zimbabve’de büyük rezerv keşfedildi

Geçen hafta Güney Afrika ülkelerinden Zimbabve’nin kuzeyindeki Muzarabani bölgesinde büyük bir petrol ve doğal gaz rezervinin keşfedildiği açıklandı.

Zimbabve Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa, rezervin Avustralyalı petrol arama şirketi Invictus Enerji kadar keşfedildiğini bildirdi.

Bu keşfin yanı sıra başka bölgelerde de arama çalışmaları devam ederken, 200 kilometrelik bir alanda keşfedilen rezervdeki birincil kuyunun 2020’de faaliyete geçmesi planlanıyor.

Kıtada maksimum petrolü Nijerya üretiyor

Petrol üretim miktarlarına bakıldığında, Nijerya jurnal 2,36 milyon varille kıtada birinci sırada yer alıyor. Nijerya’yı 1,71 milyon varille Angola ve 1,52 milyon varille Cezayir takip ediyor. Afrika’nın en fazla petrol rezervine sahip ülkesi Libya’da ise siyasi değişkenlik sebebiyle jurnal 0,5 milyon varil üretim yapılabiliyor.

Global Petrol Fiyatları 2018 verilerine kadar, Afrika’da en ucuz benzin sırasıyla Nijerya, Darı, Angola, Etiyopya ve Tunus’tan tedarik ediliyor.

Afrika’da benzinin en pahalı olduğu ülkeler ise Orta Afrika Cumhuriyeti, Zimbabve, Mauritius, Cabo Verde ve Demokratik Kongo olarak sıralanıyor.

APPA ile iş birliği adımı

Nijerya’da 1986’da kurulan Afrika Petrol Üreticileri Birliği (APPA), kıtadaki petrol üreten ülkeler aralarında koordinasyon, iş birliği ve veri paylaşımını amaçlıyor.

Nijerya, Cezayir, Libya ve Gabon tarafından temelleri atılan Birliğin bugün Afrika’da 18 aza ülkesi bulunuyor.

En son nisanda Çad’ın başkenti Encemine’de 35’inci toplantısını yapan APPA üyesi ülkeler, küresel piyasalarda düşen petrol fiyatları ve petrolden elde edilen gelirin Afrika ülkelerinin kalkınmasında kullanılmasını değerlendirdi.

öte yandan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünde Afrika kıtasını Libya, Cezayir, Nijerya ve Angola temsil ediyor.

Petrol üretim kapasitesi sürekli artıyor

Kıtada, petrol rezervlerinin keşif ve çıkarılmasının getirdiği yüksek maliyetler nedeniyle uzun senelerdir çoğu ülke kaynaklarını bereketli kullanamıyor.

Son 15 yılda Kenya, Gana, Nijer, Uganda ve Etiyopya gibi ülkelerde yeni petrol rezervleri keşfedilmesiyle kıtanın sahip olduğu potansiyel bir kez daha görüldü.

Kenya, tarihinde ilk olarak bu sene çiğ petrol ihraç etmeye başlarken, Etiyopya da Somali eyaletindeki havzadan günlük 450 varillik test üretimine geçti.

İç savaş ve terör sebebiyle yıllardır kaynaklarını kullanamayan Somali eyaletinin toprakları ve kıyılarında da büyük petrol rezervi olduğu varsayım ediliyor.

Nijerya’daki teknik yetersizlikler, malzeme eksikliği, önlenemeyen yolsuzluklar, terör, bürokratik hantallık ve yönetmelik yetersizliği, petrol tesislerine karşın sabotajlar ve çıkarılan petrolün işlenmeden ham olarak ihraç edilmesi ülke ekonomisinin gelişimini engelliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: