• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
‘Köye Yağmur Yağdırmadı’ Deyip Muskacıyı Baltayla Öldüren Caniyi, Hafıza Sağlığı Raporu Kurtardı

‘Köye Yağmur Yağdırmadı’ Deyip Muskacıyı Baltayla Öldüren Caniyi, Hafıza Sağlığı Raporu Kurtardı

Bursa’nın Kestel ilçesinde, geçen sene, çevrede ‘muskacı’ olarak tanınan Engin Salum’u (64) köye yağmur yağdırmadığı ve kendisine de sihir yaptığı iddiasıyla baltayla öldürdüğü öne sürülen tutuklu davalı Hayri Akbaba’ya (59), Adli Tıp Kurulu’nun ‘Düşünce sağlığı yerinde değildir’ raporu doğrultusunda suç oluşturan verilmedi. Akbaba’nın, akıl hastalığı nedeniyle güvenlik tedbiri uygulanarak, 1 yıl boyunca Fikir Ruh ve Asap Hastalıkları Hastanesi’nde çare görmesi kararlaştırıldı.

2 ÇOCUK BABASINI 3 BALTA DARBESİYLE ÖLDÜRDÜ

Durum, geçen yılın eylül ayında, ilçeye emrindeki kırsal Dudaklı Mahallesi’nde meydana geldi. Hayvanlarını otlatan, 2 çocuk babası Engin Salum, sözde, evine girmek istediği sırada, kendisini takip eden Hayri Akbaba’nın baltalı saldırısına uğradı. Boynuna ve koluna aldığı 3 balta darbesiyle ağır yaralanan Salum, kaldırıldığı Yüksek Ihtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Olay sonrası kaçan ve zihinsel olarak dengesinin uygun olmadığı öne sürülen Akbaba ise jandarma ekiplerince yakalandı.

“KÖYE YAĞMUR YAĞDIRMADI”

Akbaba, jandarmada verdiği çelişkili ifadesinde, Engin Salum’u daha önce söylediği halde, köye yağmur yağdırmadığı için öldürdüğünü keza Salum’un kendisine sihir yaptığını, böylece zayıflayarak, 100 kilodan 50 kiloya düştüğünü ileri sürdü.

CEZAEVİNE KONULDU

Akbaba, jandarmadaki sorgusunun ardından sevk edildiği adliyede tutuklanarak, cezaevine konuldu.

“SALUM ÖLMEDİ, PLASTİK OLARAK GÖMÜLDÜ”

Bursa 5’inci Ağır Canice Mahkemesi’nde, ‘kasten adam öldürmek’ suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle tutsak yargılanan Hayri Akbaba, karar duruşmasında egemen karşısına çıkarıldı. Son sözleri sorulan Akbaba, “Suçlamayı kabul etmiyorum. Engin Salum ölmemiştir. Plastik olarak gömülmüştür. Jandarma bana yamuk yaptı. Maktul büyücüdür. Kendisi yaşıyor. Icabında mezarının kazılıp, test edilmesini istiyorum” dedi.

SUÇ OLUŞTURAN VERİLMEDİ, RUH VE ASAP HASTALIKLARI HASTANESİ’NDE TEDAVI GÖRECEK

Duruşmada, İstanbul 4’üncü Adli Tıp Uzmanlaşma Kurulu’nca sanık Akbaba için düzenlenen ‘İşlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamadığı, bu fiil ile ilgili davranışlarını yönlendirme yeteneğinin azaldığı görülmüştür’ yazılmış raporu okundu. Duruşma heyeti, rapor doğrultusunda Akbaba’ya cinayet verilmesine yer olmadığına karar verdi. Davalı Hayri Akbaba’nın, zihin hastalığı sebebiyle emniyet tedbiri uygulanarak, 1 sene baştan başa Düşünce Ruh ve Asap Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi görmesi kararlaştırıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: