• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Kotayı Aştığı Gerekçesiyle Tüketiciye Gelen Yüksek Fatura, Bilgilendirme Yapılmadığı İçin Yargıtay’dan Döndü

Kotayı Aştığı Gerekçesiyle Tüketiciye Gelen Yüksek Fatura, Bilgilendirme Yapılmadığı İçin Yargıtay’dan Döndü

Yurt dışına çıkmadan abonesi olduğu GSM şirketinden özel hitabe ve internet paketi alan alıcı, kota aşımı sebebiyle gelen 7 bin liralık faturayla sarsıldı. Mahkemenin yolunu tutan mağdur aboneye müjdeli haber Yargıtay’dan geldi. Yüksek mahkeme, kota aşımını aboneye bildirmeyen GSM firmasını kusurlu buldu.

7 BİN LİRA FATURA GELDİ

Adana’da ikamet eden bir kişi, yurt dışı seyahati öncesi abonesi olduğu GSM firmasının bayisinin yolunu tuttu. 120 dakika tavır ve yurt dışı 10 gb internet paketi satın bölge abone, yaptığı meslek seyahatinde memnuniyetle cep telefonuyla konuştu. İnterneti de kullanan yurttaş, Türkiye’ye döndüğünde adresine gelen 7 bin liralık cep telefonu faturasını görür görmez büyük şok yaşadı.

MAHKEMEYE VERDİ

GSM bayisinin yolunu tutan abone, kota aşımının tarafına bildirilmediğini öne sürüp ödediği 7 bin liranın iadesini istek etti. Negatif yanıt alan mağdur abone bu defa Adana 1. Alıcı Mahkemesi’nde GSM firması aleyhine dava açtı. Yurt dıştan İnternet ve tavır paketini sorgulayarak kullanmaya başladığını, davalı GSM şirketince paket kota aşımı sebebiyle süresinde ve gerektiği gibi uyarılmadığını kaydetti. Sorgulamalarda kotanın bittiğinin bildirilmediğini, kendi kusuru ile kota aşımını gerçekleştiği varsayılsa da ücretlendirmenin fahiş olduğunu, sanık işlemlerinin tüketici haklarını ihlal ettiğini belirtti. Davalının kusuru sebebiyle vergiler dahil ödenen 7 bin TL’nin faiziyle iadesini istedi.

DURUŞMA DAVANIN REDDİNE KARAR VERDİ

Mahkemede savunma yapan GSM avukatı ise, yapılan işlemlerde tüketicinin korunması hakkındaki mevzuata tutarsız herhangi bir kusur bulunmadığını, davacının iddialarının içten olmadığını iddia ederek davanın reddini istek etti. Duruşma, davacının yurt açık havada satın aldığı İnternet paketini kullanması üzerine sanık tarafın herif hizmetleri tarafından internet kullanımı ve pozitif başvuru sebebiyle bilgilendirildiğine dikkat çekti. Bu durumun hileli şartlardan olmadığı gerekçesiyle davanın reddine karar verdi.

YARGITAY EMSAL BİR KARARA İMZA ATTI

Karar davacı göre temyiz edilince devreye Yargıtay 3. Hukuk Dairesi girdi. Emsal bir karara imza atan Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, GSM firmasının kota aşımı bilgilendirmesi yapmadığına uyarı çekti.

Kararda şu ifadelere yer verildi:

“Taraflar aralarında abonelik sözleşmesi imzalandığı, davacının tip hizmetleri ile yaptığı telefon görüşmesinde yurt dışı tavır ve internet paketinin hattına tanımlanmasını kabul ettiği ortadadır. Ses kayıtlarına ilişkin araştırmacı raporuna göre de, kota aşımı halinde uygulanacak ücret tarifesinin davacıya bildirildiği ama kota aşımının gerçekleştiğine ilişkin bilgilendirme yapılmadığı anlaşılmaktadır. Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin 6/1-b ve 12/3 maddeleri uyarınca GSM firmasının kota aşımı halinde tüketiciyi bilgilendirme yükümlülüğü bulunmasına karşın bu yükümlülüğe uygun hareket etmemiştir. O halde; mahkemece davalı irtibat hizmetleri şirketi tarafından kota aşımı nedeniyle davacı tüketiciyi bilgilendirmediği anlaşılmakla; davacının yurt içi tarifesi üzerinden hesaplama yapılması için bilirkişiden ek rapor alınarak sonucuna tarafından karar verilmesi gerekirken, yanılgılı değerlendirme ile yazılmış şekilde davanın reddine karar verilmesi doğru görülmemiş, bozmayı gerektirmiştir. Karar oy birliği ile bozulmuştur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: