• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Korsan Kitapçılar, Yılmaz Özdil’in Yeni Kitabını Whatsapp’tan Paylaştı

Korsan Kitapçılar, Yılmaz Özdil’in Yeni Kitabını Whatsapp’tan Paylaştı

Yılmaz Özdil’in yeni kitabı ‘Mustafa Kemal’ korsan kitapçılık alanında yeni bir çığır açmasıyla tartışılıyor. İki haftada 750 bin basılmasıyla Türkiye’de bir prensip imza atan Mustafa Kemal kitabının ayrı dijital kopyalarının bir mesajlaşma ve arama uygulaması olan Whatsapp vasıtasıyla paylaşıldığı öğrenildi.

SUÇ DUYURSUNDA BULUNULDU

Kırmızı Kedi Yayınevinden yapılan açıklamada bu türden bir dijital korsanlığa birincil kere rastlanıldığına dikkat çekilerek, laf konusu değiştirilmiş dijital kopyaları hazırlayan ve her ne niyetle olursa olsun yayanlar hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

Açıklamada hem yetersiz ve değiştirilmiş bir metnin dijital platformlarda dolaştırılması suretiyle keza ‘Mustafa Kemal’ kitabının yarattığı etkinin azaltılmaya ayrıca de provokasyonlara zemin hazırlanmaya çalışıldığı belirtildi.

DİJİTAL KORSANA DİJİTAL UYARI

Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yapılan açıklamada hem konuyla ilgili bir metnin dijital korsancılık suçu işleyen kişilere ve suçun işlendiği gruplara gönderilmeye başlandığı belirtildi. Yayınevinin gönderdiği metinde şu ifadeler yer aldı:

“Mustafa Kemal kitabının etkisi, gücü azaltılmak; evlere, kütüphanelere girmesi engellenmek isteniyor. Bu bağlamda, Mustafa Kemal adlı kitabı, eser sahibinin izni olmaksızın veri işlem olanaklarıyla (PDF formatında) çoğaltarak Whatsapp isimli iletişim ve telekomünikasyon yazılımı marifetiyle umuma ileten, yine benzer eseri izinsiz suretle çoğaltan, dağıtan, yayınlayan ve sair her türlü ses veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma ileten birey ya da kişiler hakkında 5846 sayılı Us ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 71. maddesi uyarınca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur. Eserin benzer suretle çoğaltımı, dağıtımı, yayımı ve iletimi eylemlerini icra eden, sürdüren ve/ya da söz konusu eylemlere yardım eden tüm şahıslar hakkında da halihazırda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmaktadır ve bulunulmaya devam edilecektir. Bu itibarla Whatsapp uygulaması marifetiyle bütün taraflara gönderilen kitap metnini yaymanız, üçüncü şahıslara iletmeniz kabahat teşkil etmekte olup hem tazminata mahküm olmanıza sebebiyet verebilecektir. Bu bağlamda laf konusu mesajın, kim ya da kimler tarafından gönderildiğinin şirketimize bildirilmesi konusunda uyarılmaktasınız.”

YAZARIN KULLANMADIĞI İFADELERE YER VERİLİYOR

Kırmızı Kedi Yayınevi Yöneticisi Haluk Hepkon ise yaptığı açıklamada Yılmaz Özdil’in kitabının kısa sürede çok büyük bir akustik yaptığını ve rekor düzeyde okurla buluştuğunu belirterek, “Kitabın korsanının olduğunu duymuştuk. Ne yazık ancak bu konuda yasalar beceriksiz lakin bu sefer şimdiye kadar hiç görmediğimiz bir korsan çeşidine şahit olduk. Kitabın değişmiş ve farklı versiyonları Whatsapp üzerinden yayılıyor. Bu farklı metinlerde yazarın kullanmadığı ifadelerle kitaba ekleme yapılarak provokatif saldırılara zemin hazırlanmak istedikleri görülüyor. Biz yazarımıza ve kitabımıza sahip çıkıyoruz. Bunun için gerekli adlimercilere başvurumuzu ve suç duyurusunu yaptık. Mustafa Kemal okurlarının bilinçli olduklarından biliyoruz ve korsan kitap almayacaklarından eminiz. Okurlarımızdan ricamız Mustafa Kemal kitabının yarattığı heybetli etkiyi ortadan kaldırmaya yönelik bu türden girişimlere hitabe almaları ve kitabı mutlaka kitapçılardan almalarıdır” dedi.

“ŞAHISLARIN CEZALANDIRILMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ”

Yayıncılar Meslek Birliği Başkanı Erdal Karakaya konuyla ilgili yaptığı açıklamada dijital korsan meselesinin önemine ve tehlikesine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Yayıncılar Iş Birliği olarak korsanın iyice karşısında durup sektörü koruyucu kollayıcı adımlar atıyoruz. Dijital yayınlar bugün basılı yayınlar önünde büyük bir engel olarak karşımızı çıkıyor. Emniyet güçleri dijital korsancılığı müdahale etme yönünde çalışıyorlar. Biz de birlik olarak,bakanlık ve güvenlik güçleriyle birlikte korsanın üstüne gidiyor, korsanla uğraşan şahısların cezalandırılması için elimizden geleni yapıyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: